Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Haberler 67 0

ABD Rus diplomatlara 72 saat verdi

OBAMA PUTİN GERGİNLİĞİ BÜYÜYOR !

ABD başkanı Barack Obama , başkanlık seçimleri için kampanyalar devam ederken Rusya’nın siber saldırılar yaparak  Donald Trump’u desteklediğini iddia ederek Rusya için oldukça ciddi bir karar verdi. ABD de bulunan Rus diplomatların ABD yi 72 saat içinde terk etmesini emreden Obama NPR FM ‘den “Harekete geçmeliyiz ve geçeceğiz” dedi.

Alınan bu radikal karar karşısında Putin’den sert bir dönüş beklenirken Putin “Obama yönetimi sonlanıncaya kadar ABD li diplomatlarla ilgili bir işlem yapılmayacağını belirtti ve Rusya’da ki ABD li diplomatları Moskova’da kurulan yılbaşı ağacını görmeye davet etti. Obama ailesine yeni yıl mesajı da gönderen Putin’in rahat tavırları dünya gündemini şaşkına uğrattı.

Duma Dış İlişkiler Komitesi Başkan Yardımcısı Çepa ise yaptığı açıklamada ABD nin aldığı kararla ilgili “Bu gerçekten çok endişe verici bir haber. Tüm bunlar, (ABD Başkanı Barack) Obama ekibinin can çekişmesini andırıyor” dedi.

Rusya Parlamentosunun alt kanadı Duma Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Leonid Slutskiy ise ABD nin iddialarını paranoya olarak değerlendirdi. Slutskiy, Ria-Novosti ajansına yaptığı açıklamada, “35 Rus diplomatın 72 saat içinde ülkeyi terk etmesinin istenmesi gerçek bir paranoya belirtisi. Hiçbir kanıt olmadan ve asılsız iddialara dayanarak ülkemize karşı son derece agresif adımlar atılıyor” dedi.