Uygulandığı her alanı dokunmatik hale getiren sprey geliştirildi.

Bilgisayar uygulaması ile entegre olarak özel bir alana sıkılarak kullanılan spreyi uyguladığınız alanda nereye dokunulduuğunun verisi elde edilebiliyor.Böylece fiziksel şekli nasıl olursa olsun her alandan dokunsal veri elde edebiliyorsunuz.

Carnegie Mellon Üniversitesi araştırmacıları tarafından üretilen sprey daha önce enlem boylam olarak elektrotlarla döşenmiş bir zemine sıkılıyor ve üzerine spreyi deforme etmemesi için bir kat polyester seriliyor. Spreyin elektrotlarla çevrili alana nüfuzunu elektrik alan tomografisi ile ölçen bilim insanları böylece alan içinde nereye dokunulduğunu tespit edebiliyor.

Electrick adı verilen sprey boyanın otomotiv , endüstri ve kişisel kullanım cihazlarında kullanılacağı tahmin ediliyor. Test çalışmalarında araç dreksiyonuna uygulanan sprey sayesinde dreksiyon tutuş şekli dokunsal verilerle elde ediliyor. Aynı zamanda bir gitarın üzerine uygulanan sistem sayesinde gitarın ses ve ton ayarları yapılabiliyor. Gelecekte cep telefonlarının ve diğer bir çok cihazın bu tür malzemelerle kaplanarak dokunsal verilerin toplanabileceği ve kullanım analizinin çıkarılabileceği düşünülüyor.

Teknoloji sayesinde bir sistemin en çok dokunsal temas sağlanan yeri belirlenerek fiziksel ve mekanik aksam tasarımları yeniden oluşturulabilir. Böylece daha az aşınan zeminlere sahip , daha dayanıklı cihazların üretilmesi mümkün hale gelir.