Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Bilim 86 0

1 ABD , 2 Rusya, 3 Çin !

ABD ve Rusya’dan sonra Çin’de Ay’dan örnek getiren ülkeler arasına girdi. Chang’e 5, 23 Kasım 2020’de 20:30 UTC’de fırlatıldı ve 1 Aralık 2020’de Ay’a indi, ardından 16 Aralık 2020, 17:59 UTC’de ay örnekleri ile Dünya’ya döndü . Bu görev 1976’da Luna 24’ten bu yana ilk ay numunesi iade göreviydi . Çin, Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği’nden sonra Ay’dan numune alan üçüncü ülke oldu.

Ayın Fırtına Okyanusu bölümüne inen Chang’e 5 16 Aralık günü yaklaşık 2 Kilogramlık numunelerle İç Moğolistan’ın güney orta Ulanqab bölgesindeki Siziwang Banner’ın otlaklarına indi.

Ay’da Ne Aranıyor ?

Ciddi paraların harcandığı bu yolculuklar dünyada bulunmayan yeni maden türleri ve Ay hakkında daha derin bilgiler için yapılıyor. Ay’ın geçmişi hakkında daha derin bilgilerle farklı gezegenler üzerinde araştırmalar yapılabileceğine inanan bilim insanları Ay ve Mars’ta yoğun çalışmalar yapıyor. 40 yıl önce alınan numunelerle günümüzün Astroloji bilgilerini destekleyen Astrologlar bugün elde edilen verile gelecekte daha detaylı araştırmaların yapılmasını öngörüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir