Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Bilim 52 0

15 Yıl Bitkisel Hayattan Sonra Bilinç Sinyalleri Algılandı

Bilinç Yıllar Sonra Bile Geri Gelebilir

Current Biology dergisinde yayınlanan bir habere göre Fransa’da 15 yıl önce trafik kazası geçiren ve bitkisel hayata giren 35 yaşındaki ismi paylaşılamayan hasta doktorunun uyguladığı yeni bir yöntem sayesinde bilinç sinyalleri vermeye başladı.

beyin cerrahlarının göğsüne vagus sinir stimülatörü yerleştirmesiyle bilinç sinyallerinde artış gözlemlenen hastanın bilincinin yerine gelmesi an meselesi.

epilepsi ve depresyon tedavilerinde kullanılan VNS” Vagus Nerve Stimulation” tedavisini bitkisel hayattaki hastada kullanan cerrah kafasını hızla hastanın yüzüne yaklaştırdığında , hasta gözlerini açarak şaşırma ifadesi kullanıyor. Bu da onlarca yıl sonra minimal bilinç kazandığına ilişkin bir davranış oluyor.

bitkisel hayat ile minimal bilinç halini ayırabilen Teta EEG sinyali hastanın hareketlerinin bilinçsel hareket olduğunu kanıtlıyor . Beyin cerrahı Sirigu yaptığı açıklamada “Elde edilen bulgular en ağır klinik durumlarda bile bilincin halen onarılabildiğini gösteriyor beyin plastisitesi ve beyin onarımı tahrip edildiğinde bile halen mümkün görünüyor” dedi.


Kaynak : https://www.sciencedaily.com/releases/2017/09/170925132935.htm

Referans : Martina Corazzol, Guillaume Lio, Arthur Lefevre, Gianluca Deiana, Laurence Tell, Nathalie André-Obadia, Pierre Bourdillon, Marc Guenot, Michel Desmurget, Jacques Luauté, Angela Sirigu. Restoring consciousness with vagus nerve stimulation. Current Biology, 2017; 27 (18): R994 DOI: 10.1016/j.cub.2017.07.060

Kaynak : http://www.gercekbilim.com/15-yil-koma-vagus-sinir-bilinc-kazanma/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+GercekBilim+%28Gercek+Bilim+%7C+Bilim+ve+Teknoloji%27de+gelece%C4%9Fi+%C5%9Fimdiden+yakalay%C4%B1n%29