Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Bilim 326 0

4 yıl içinde Hyperloop gibi Futuristik ulaşım araçlarını kullanabiliriz.

hyperloop nedir

HYPERLOOP ULAŞIM TEKNOLOJİSİ

Elon Musk tarafından geliştirilen Kara,hava,deniz,tren ve raylı sistemin dışında geleceğin 5.ulaşım seçeneği olan teknolojiye Hyperloop adı verildi. Daha önce sadece bir varsayım olarak bilinen Hyperloop için 2016 yılının Ocak ayında Las Vegas’ta Nevada Çölü’nde 4.8 kilometrelik test yolu inşaatı başlatıldı . 2016 yılı sonunda resmen denenecek olan sistemin yaygın olarak kullanılması için öngörülen zaman 4 yıl. Bu tezi savunanlardan biri Silikon Vadisi’nde yatırımcı olan Shervin Pishevar . Pishevar aynı zamanda Capital, Uber, Airbnb, Munchery ve Shyp gibi şirketlerin yatırımları ile bir girişim sermayesi firması müdürü .

Shervin Pishevar’a göre ” Süpersonik hızlarla insan ve yük taşımacılığı 4 yıl içinde yaygınlaşacak . Beşinci taşıma şekli olarak tanıtılan teknoloji ile kilometrelerce yol saniyeler içinde katedilebilecek. Saatte 700 mil hızla insan ve yük taşımacılığı yapacak olan Hyperloop 2020 yılına kadar, dünyanın her hangi bir yerinde faaliyete geçmiş olacak.Küresel ekonominin şeklini değiştirip ticarete de ulaşım gibi yeni bir boyut getirecek teknolojinin fazla iddialı olduğunu düşünenlere uzaya çıkmayı hatırlatan Pishevar 2020 yılının dünyada yeni devrim hareketlerinin başlangıcı olacağını belirtiyor.

Hyperloop nasıl çalışır ?

Hyperloop çocukken kalem yardımıyla attığımız kağıt parçaları gibi çalışır. Manyetik enerji yardımı ile raylardan kesilen yükün sürtünmesi sıfıra indirilir ve dev hava kompressorleri tarafından A noktasından B noktasına fırlatılır. Manyetik raylı trenlere göre en büyük avantajı bir itici havanın dışında sürtünme ve frenleme yapacak hiç bir enerjiye bağlılığının olmaması.

Kaynak  –  cnbc