Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Genel 333 0

5G Bizi Öldürebilir

5G Ne Kadar Sağlıklı ?

Teknoloji, hızlı internet, IOT, yapay zeka, smart şehirler falan futuristik hayalleri süsleyen kavramlar. Elbette insanlık her şeyi daha iyi yapmak istiyor ama bir şeyler iyi olurken bir şeyler olumsuz etkilenebiliyor. Bu olumsuzluklardan biri de insanların yaşam süresi.

Bilindiği gibi son günlerde tüm ülkelerde 5G testleri gerçekleştiriliyor. Ülkemizde de geçtiğimiz günlerde BTK ve telefon operatörleri tarafından yerli 5G testleri gerçekleştirildi. Vodafone’da gerçekleştirilen ilk testler başarılı sonuçlandı.

Kanser Yapıyor !

Turkcell ve Turk Telekom’da testleri devam edecek olan 5G’nin insan sağlığı üzerindeki etkileri tartışılmaya başladı. 250 bilim insanından oluşan bir grup Nisan ayında Birleşmiş Milletler ve Dünya Sağlık Örgütüne dilekçe göndererek 5G’nin insanları kanser yapacağını belirtti. Bilim insanları gönderdiği dilekçede “radyo ve telsiz telefonların (2G, 3G ve 4G şebekeleri) ve yayın antenlerinin, ürettikleri elektromanyetik alan (EMF) radyo dalgaları nedeniyle kanser riski oluşturmaktadır” ifadelerini kullandı.

4,5 G ye göre 1000 kat daha hızlı olması beklenen 5G 28 ile 100 GHz arasında çalışıyor. Yüksek hız sayesinde M2M sistemlerinde ivmelenme beklenirken sağlık alanında uzaktan ameliyat sistemlerinin hayatımıza girmesi bekleniyor. Uzak ameliyata , IOT ve M2M sistemleri konusunda 5G hızında sistemler için çalışmalar yapan Vodafone , Turkcell ve Turk Telekom 5G’nin sağlık üzerindeki etkileri hakkında henüz bir açıklama yapmadı.