Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Bilim 164 0

7 AY YOLCULUK SONUNDA MARS İNİŞİ TAMAMLANDI

Perseverance Rover Land Mars’a İndi

Nasa 7 Aylık yolculuk sonrası Perseverance Rover Land adlı uzay aracını Mars’a sorunsuz indirmeyi başardı. Daha önce Mars’a 8 araç daha indirmiş olan NASA’nın Perseverance Rover Land görevi toplamda 45 yıllık çalışmanın bir parçası.

200 Milyon Kilometre uzaktaki Mars‘ta madeni araştırmalar yapmak üzere giden Perseverance Rover Land 18 Şubat günü ilk düşük çözünürlüklü canlı yayınını gerçekleştirdi. Perseverance, şimdiye kadar uzaya fırlatılan en büyük, en ağır, en temiz ve en sofistike altı tekerlekli robot Jezero Krateri‘ni antik yaşamın izlerini arayacak olan robot aldığı örneklerle Dünya’ya geri dönecek.

NEDEN MARS ?

Mars, gezegenler içinde Dünya gibi atmosfere sahip tek gezegen. Elbette Atmosfer tabakası Dünya gibi değil.

Güneş Sistemi’nin Güneş’ten itibaren dördüncü gezegeni olan Mars adını Roma mitolojisindeki savaş tanrısı Mars’tan alıyor. İnce bir atmosferi olan Mars gerek Ay’daki gibi meteor kraterlerini, gerekse Dünya’daki gibi volkan, vadi, çöl ve kutup bölgelerini içeren çehresiyle bir yerbenzeri gezegendir. Ayrıca dönme periyodu ve mevsim dönemleri Dünya’nınkine çok benzer. 2 adet uydusu bulunmaktadır.

Mars’taki Olimpos Dağı (Olympus Mons), Güneş Sistemi’nde bilinen en yüksek dağdır ve Marineris Vadisi (Valles Marineris) adı verilen kanyon en büyük kanyondur. Ayrıca Haziran 2008’de Nature dergisinde yayımlanan üç makalede açıklandığı gibi, Mars’ın kuzey yarımküresinde 10.600 km uzunluğunda ve 8.500 km genişliğindeki dev bir meteor kraterinin varlığı saptanmıştır. Bu krater, bugüne kadar keşfedilmiş en büyük meteor kraterinin (Ay’ın güney kutbu kısmındaki Atkien Havzası) dört misli büyüklüğündedir.

Üç uzay gemisine ev sahipliği yapıyor

Mars, Dünya hariç tutulursa, hâlen Güneş Sistemi’ndeki gezegenler içinde sıvı su ve yaşam içermesi en muhtemel gezegen olarak görülmektedir. Bu sebeple insanlık dünya dışında bir gezegende yaşamaya en yakın olarak Mars’ı görür. Farklı maden türleri ve farklı bir yaşam şekli için araştırmaya değer görülen Mars, yörüngelerine oturmuş üç uzay gemisine evsahipliği yapmaktadır: Mars Odyssey, Mars Express ve Mars Reconnaissance Orbiter.

Mars, Dünya hariç tutulursa, Güneş Sistemi’ndeki herhangi bir sıradan gezegenden ibaret değildir. Yüzeyi pek çok uzay aracına evsahipliği yapmıştır. Bu uzay araçlarıyla elde edilen jeolojik veriler şunu ortaya koymuştur ki, Mars önceden su konusunda geniş bir çeşitliliğe sahipti; hatta geçen on yıllık süre sırasında gayzer (kaynaç) türü su fışkırma veya akıntıları meydana gelmişti.

NASA’nın Mars Global Surveyor projesi kapsamında sürdürülen incelemeler Mars’ın güney kutbu buz bölgesinin geri çekilmiş olduğunu ortaya koymuştur.Bilim insanları, 2006’da Mars yörüngesine oturtulan “Mars Reconnaissance Orbiter” (Mars Yörünge Kaşifi) uydusundan alınan veriler sonucu, Mars’ta sıcak aylarda tuzlu su akıntılarının oluştuğunu bildirmişlerdir.

Mars’ın 1877 yılında astronom Asaph Hall tarafından keşfedilen Phobos ve Deimos adları verilmiş, düzensiz biçimli iki küçük uydusu vardır. Mars Dünya’dan çıplak gözle görülebilmektedir.

Fiziksel özellikleri

Mars’ın yarıçapı Dünya’nınkinin yaklaşık yarısı kadardır. Yoğunluğu Dünya’nınkinden daha az olup, hacmi Dünya’nın hacminin %15’i, kütlesi ise Dünya’nınkinin %11’i kadardır. Mars’ın Merkür’den daha büyük ve daha ağır olmasına karşılık, Merkür ondan daha yoğundur. Bu yüzden Merkürün yüzeyindeki yerçekimi Mars’ınkinden daha fazladır. Mars, boyutu, kütlesi ve yüzeyindeki yerçekimi bakımından Dünya ile Ay arasında yer alır. Mars yüzeyinin kızıl-turuncu görünümü hematit ya da pas adıyla tanınan demiroksitten (Fe2O3) kaynaklanır.