ABD’de Bir İlk Yaşandı

In this photo provided by the U.S. Fish and Wildlife Service is Elizabeth Ann, the first cloned black-footed ferret and first-ever cloned U.S. endangered species, at 50-days old on Jan. 29, 2021. Scientists have cloned the first U.S. endangered species, a black-footed ferret duplicated from the genes of an animal that died over 30 years ago. They hope the slinky predator named Elizabeth Ann and her descendants will improve the genetic diversity of a species once thought extinct but bred in captivity and reintroduced successfully to the wild. (U.S. Fish and Wildlife Service via AP)

Bir çok devlet nesli tükenmekte olan canlıları koruma altına alıyor. Koruma altına alındığı halde bazı canlıların neslinin tükenmesine engel olmak mümkün olmayabiliyor. ABD li bilim insanları sadece koruma altına almakla kalmayıp ölmüş canlıların klon halde tekrar dünyaya gelmesini de sağladı.

Amerika’lı bilim insanları 33 yıl önce ölen Willa isimli kara ayaklı gelincikten alınan hücreyi klonlandı ve başarılı bir doğumla nesli tükenmekte olan bir hayvanın neslinin devamlılığını sağlandı.

Geçtiğimiz yıl 10 Aralık’ta dünyaya gelen klon gelincik doğaya salınmayacak. Laboratuvar ortamında büyütülecek olan gelincik tekrar klonlanarak kara ayaklı gelincik popülasyonunun arttırılması planlanıyor.

Muhammet hakkında 2575 makale
Yerelbt.com kurucusu , yöneticisi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*