Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Otomotiv 128 0

Akıllı Otomobillerde Hareket Hastalığı ve Korkuyla Başa Çıkmak

Tesla tarafından başlatılan, diğer markalar tarafından desteklenen ve gelecekte şoför kavramına yeni bir anlam kazandıracak akıllı otomobillerden bahsediyoruz. Her zaman olduğu gibi yeni teknolojiler beraberinde yeni gereksinimler yaratıyor. Bu gereksinimlerden biri akıllı otomobillerde korku ve ses endişesi.

Volvo gelecekte akıllı otomobillerin yapay zeka tarafından sürüleceğini iyi biliyor ve olası tehtidler için şimdiden önlem almaya çalışıyor. Bir otomobili kendiniz sürdüğünüzde zaten tüm kontrol sizde olduğu için herhangi bir ikaz sesi veya alarm duymanıza gerek olmaz. Onun içindir ki kendi aracınızı arkadaşınız sürerken siz yan koltukta endişeye kapılırsınız.

Akıllı otomobillerde “napıyorsun” diye fırçalayabileceğiniz bir partneriniz olmayacak, yapay zeka aracı sürerken otomatik fren veya ani manevra durumlarında elbette uyarı sesi verecektir fakat aniden gelen bu uyarı sesleri sürücüyü korkutabilir. Volvo, sürücülerin bu korkularını ve sese karşı duygularını incelemek, gelecekteki araçlarda sürücülerin sağlıklı yolculuk yapmasını sağlamak için Pole Position Production AB and RISE Research Institutes of Sweden ile anlaşma imzaladı.

Bu iki şirket büyük oyun firmalarına ses tasarımı yapmakla kalmayıp oyuncunun kendisini oyunun içinde hissetmesini sağlayacak efektleri ve görüntüleri tasarlıyor. Volvo, bu şirketlerin deneyimlerinden faydalanarak gelecekteki araçların ikaz seslerinden görsel uyarılarına kadar tüm çalışmaları işin uzmanı ile sürdümek istiyor. Gelecekte hayal ettikleri ikaz sistemlerine dair kısa bir de video hazırlamışlar. Gelecekte akıllı arabaların sürücüyü nasıl uyaracağına dair ilk çalışma olması bakımından önemli.

Diğer markalardan bu konuda herhangi bir çalışma henüz gelmedi, akıllı araç konusunda baş mimar olan Tesla bile geleneksel ikaz sesleriyle yoluna devam ediyor. Hem ne demişler, boynuz kulağı geçer, öyle ya Tesla geçmişti, belli mi olur gelecekte Volvo ve diğer markalar da Tesla’nın otonom araç liderliğini paylaşabilirler.