Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Teknoloji 465 0

Akıllı Şehir Nedir ?

Akıllı şehir, farklı noktalara amaçlarına göre yerleştirilmiş sensörlerden elde edilen verilerin, nesnelerin interneti (M2M), bigdata ve yapay zeka ile işlenerek insanların hayatını kolaylaştıracak bir otomasyon sisteminin yaratılmasıdır. Akıllı şehirlerdeki “Akıl” ibaresi, insan aklı ile, ihtiyaç duyulacağı önceden tahmin edilmiş verilerin yapay zeka ile öngörülerek bir araya getirilmesi ve insanların ihtiyaçlarını en doğru şekilde karşılaması anlamına gelir.

Akıllı şehirler yüksek hızda internet, süper denecek düzeyde alt ve üst yapı, yüksek teknoloji ve lojistik gerektirmektedir. Günümüzde Arap Emirlikleri, ABD, İngiltere gibi gelişmiş ülkelerde pilot akıllı şehirler bulunmaktadır. Türkiye, başta Turkcell ve Türk Telekom olmak üzere büyük yazılım firmaları sayesinde akıllı şehirleri kurma gücüne sahip devletlerden biridir.

Akıllı Şehirlerin Faydaları Nelerdir ?

Akıllı şehirde yaşayan insanlar, yaşadıkları şehrin teknolojisi sayesinde yüksek yaşam standartlarına sahiptirler. Mesela, akıllı şehirde yaşayanlar şehirde hangi otoparkın ne kadar dolulu olduğunu mobil cihazlarından veya araçlarındaki GPS cihazlarından görüntüleyebilir. Akıllı şehirlerde iş yeri olanlar sokakların ve caddelerin hangi saat intervallerinde daha yoğun olduğunu ilgili yayın kanalından görüntüleyebilir.

Akıllı Şehirde Herkes Yaşayabilir mi?

Akıllı şehirde tüm insanlar yaşayabilir fakat herkes malesef yaşayamaz. Ciddi bir teknoloji yatırımına sahip olan akıllı şehirlerden ev veya iş yeri satın alabilmek için ciddi paralar harcanması gerekmektedir. Bu durum gelecekte devletin sosyal hizmet başlığı altında bu hizmetleri sunmaya başlaması ile değişebilir fakat günümüzün akıllı şehirleri zenginlere hitap eder.