Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Genel 120 0

Alışveriş Kartları Neden Var ?

Target yöneticileri Andrew Pole adına bir veri uzmanını işe alır. Daha önce hiç bir işletmenin gerek duymadığı bir çalışmayı gerçekleştirmesini ister. Pole’den istenen bilgi müşterilerin kaçının evinde hamile bayan olduğudur. Target, bir evde hamile bir bayan varsa, doğum öncesinden ölüme kadar geçen sürede insanların ihtiyaç duyacağı şeylerin hepsinin satılabileceğine inanır.

Pole, kendisine verilen görevi yerine getirmek için 1147 Target mağazasından terabaytlarca veri toplar. Ama bu durum ciddi efor harcanmasına ve bazı konularda manipülasyona sebep olur. Bir istatistikçi olan Pole sorunu konuk kimlik numarası ile çözer. Pole göre her müşterinin bir alışveriş ıd si olursa ve bu ıd yapılan alışverişleri tutarsa elde edilen veriler birleştirilerek anlamlı sonuçlar elde edilebilir. Uzun bir test aşamasından sonra hayata geçirilen konuk kimlik numarası sistemi şuan marketlerde bize verilen alışveriş kartlarıdır. Marketler bu kartlarla alışveriş yaptığımızda indirim sunarlar ki biz kendileri için analiz edebilecekleri verileri sunalım.

Müşteri satın alma davranışlarından tutun da mağazada dolaşma şekline kadar bir çok veriyi elde etmek için kullanılan konuk ıd sisteminin en çarpıcı verisi müşterilerin %90 ının mağazaya girdikten sonra sağa dönme eğilimidir. Bu sebeple bir çok mağazada sağ cenahta gündelik ihtiyaçlara ait ürünler bulunur. Elde edilen diğer çarpıcı veri ise, aslında sevmediği halde bir ürünü alma eğilimi bulunan müşterilerin varlığıdır. Onlar bir margarini beğenmiyor olsalar bile her alışverişlerinde bir tane alırlar.

Migros, Opet, CarrefourSa, Tekzen ve daha bir çok firma bu kartlar seyesinde alışveriş davranışları belirleyip ürün yelpazesi belirlemektedir.