Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Elektrik-Elektronik 538 0

Amfi Motor Sesi Çekme Sorunu

Aracınıza ek ses sistemi taktığınızda karşılaşılması muhtemel sorunlardan biri motor sesi çekme sorunudur. Genellikle yan sanayi ürünlerde sık yaşanan sorun için bazı çözüm yöntemleri bulunmaktadır. Bu

Aracınıza ek ses sistemi taktığınızda karşılaşılması muhtemel sorunlardan biri motor sesi çekme sorunudur. Genellikle yan sanayi ürünlerde sık yaşanan sorun için bazı çözüm yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemlerin bazılarını şöyle sıralamak mümkündür;

Şase Hattını Kontrol Etmek

Aracınızın (-) kablosunu araç kupasında herhangi bir yerden aldıysanız ve şase alınan yer akü (-) kutup başı ile gerekli iletkenliği sağlamadıysa motor sesi ve harmonikler yaşanabilir. Sorunu gidermek için (-) hattı doğrudan aküden getirebilir veya daha önce gelen sağlam bir (-) hatta dahil olabilirsiniz.

Altın Jack

Bir rap grubu ismi olsa da ismin veriliş mantalitesi tam olarak bu sorundur. Ses sisteminizde kullandığınız jack lar adi malzemeden üretildiyse preamfi ses sinyalini iletmede sorun yaşar. Jack sorunlarında motor sesine ek olarak arka planda bir fısıltı duyarsınız. Fısıltı hava durumuna göre bile değişiklik gösterebilir. Bu sorunu ortadan kaldırmak için paraya kıyıp kaliteli jack almanız yeterli olacaktır.

Parazit Önleiyici Meksefe Kullanmak

Yukardaki önlemler aldığınız halde sorununuz devam ediyorsa parazit önleyici meksefe kullanmanız tavsiye edilir. Meksefe araç şasesinde dolaşan parazitleri bobin vasıtasıyla filtre ederek temiz ses sinyalinin amfiye ulaşmasını sağlar.

Yukarıdaki işlemleri yaptığınız halde sorun devam ediyorsa amfinizin beslemesinde sorun yaşıyor olabilirsiniz. Amfinizi çıkarıp farklı bir amfi ile mevcut hattınızı test ederek sorunun amfiden kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlayabilirsiniz. Amfide sorun yaşamanız durumda ses sistemlerinden anlayan bir elektronikçiden destek alabilirsiniz.