Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Elektrik-Elektronik 886 0

Amfinin Yandığı Nasıl Anlaşılır

Amfiler neden yanar ?

Daha yüksek sesle müzik dinlemek için kullandığımız oto amfileri neden yanar ? Yandığı nasıl anlaşılır ? Oto amfileri temelde tek bir sonuca bağlı yanar. Amfiler hoparlör çıkışları kısadevre olduğunda yanar. Amfinin yanması demek çoğu zaman hoparlörlere enerji gönderen transistörlerin yanması demektir. Yani her çıkışa 1 veya tasarımına göre 2 adet transistör kısadevre olduğu için yanarsa amfi yanmış demektir.

Amfi Nasıl Yanar ?

Oto amfilerinin çoğunda kısadevre koruma vardır. Kısadevre koruma transistörlerin beklenenden daha büyük bir drençle karşılaşması durumunda yanmaması için devreye girer ve amfiyi kapatır. Amfiniz kısadevre koruma tarafından kapatıldıysa şanslısınızdır. Kısadevre korumalar amfiyi sıcaklığa göre de kapatabilir. Amfiniz kapandıktan sonra teybi açıp kapattığınızda amfiniz hemen kırmızı ışığa geçiyorsa amfinizin kısadevresi devam ediyordur. Bu tehlikeli bir durumdur. Hoparlörünüz bobin yakarak kısadevrede kalmış olabilir, hoparlör kablolarından biri kısadevrede kalmış olabilir veya son olarak transistör yanarak kısadevrede kaldığı için amfi kendini korumaya almış olabilir.

Amfilerin yanması demek komple tutuşması demek değildir. Ekşi bir koku ve dumanla birlikte amfi kapanır ve amfi yanma eylemi gerçekleşmiş olur. İstisna durumlarda rekabet serisi amfilerde açık alanda ise alevlenme olabilir.

Amfinin yandığını nasıl anlarsınız ?

Amfinizin bütün hoparlörleri devre dışı bırakıldığı halde anahtarlama veya teybi açtığınızda amfi önce yeşile ve ardından hemen kırmızıya geçiyorsa amfinizin transistörlerinden biri veya bir kaçı kısadevre olmuş veya kesmiş demektir. Genelde transistörler kısa devre kaldığında amfi kırmızıya geçer ve açılmaz transistör açık devre olarak kaldıysa ilgili çıkıştan ses gelmez ama amfi açılır. Bu durumda amfinin diğer çıkışları normal kullanılabilir.

Amfinizin yanıp yanmadığını anlamak için tüm çıkışların test edilmesi gerekir. Çıkışardan biri kısadevre kaldıysa amfi açılmaz . Hoparlör kablolarını boşa çıkardığınızda amfini açılıyor kabloları bağladığınızda kısadevre korumaya geçiyorsa kabloları ölçü aleti ile ölçerek hangi kablonun kısadevre olduğunu ohm kademesinde öğrenebilirsiniz. Ohm metre kullanmayı bilmiyorsanız veya yoksa hoparlörlerden kabloları kurtarıp birbirine değmeyecek şekilde amfiye bağlayıp amfiyi açmayı deneyebilirsiniz. Amfiniz açılırsa kablolarda sorun yok demektir. Amfi açılmazsa kablolarda kısadevre var demektir. Kabloları tek tek deneyerek hangi kablonun kısadevre olduğunu tespit edip değiştirmeniz gerekecektir. Eğer kabloları bağladığınızda amfi açılıyor fakat hoparlörleri bağladığınızda açılmıyorsa bu sefer hoparlörleri tek tek deneyerek hangi hoparlörün amfiyi kısadevreye geçirdiğini tespit etmeniz gerekmektedir. Hoparlör tespit edildikten sonra ilgili hoparlör değiştirilerek veya tamir ettirilerek tesisat geri toplanabilir.

Not :

Amfinizi yorduysanız ve amfi kısadevre korumaya geçtiyse üzerine elinizi rahatça değdirebileceğiniz hale gelene kadar soğumasını beklemeniz tavsiye edilir. Bir çok amfi transistör sıcaklığı belirli bir seviyenin üzerine çıktığında nominal değerlere inene kadar kendini açmaz. Amfiniz tam soğuduğu halde açılmıyor kısadevre korumaya geçiyorsa yukardaki testleri yapabilir, oto elektrikçiden destek alabilirsiniz.