Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Elektrik-Elektronik 10.528 0

Araba teyp’lerinde bulunan özellikler.

TEYP’LERDEKİ ÖZELLİKLER VE ANLAMLARI

Bir çoğumuz arabaya bindiğimizde Off butonuna basar teybi açarız birde cd varsa içerisinde tamam.Ekstra olarak ta herkez tarafından bilinen sound butonundan bass ve tiz’leri ayarlar kulağımıza denk müziği yakaladığımızda teybi kurcalamayı bırakırız.Peki yeni model teylerdeki diğer özellikler ne işe yarar.

Traffic butonu ile başlayalım.Uzun yola çıktınız ve ilk kez gittiğiniz bir yol.Size birilerinin yol hakkında bilgi vermesi gerekiyor.Diğer ülkelerde çok yaygın olan ve ülkemizde yaygınlaşmakta olan bir sistem olan Traffic uygulaması aslında bir radyo kanalıdır.Traffic on konuma geçerseniz yolun ilerisinde sizi bekleyen süprizleri (çalışma var,tünel var, yol kapalı) size önceden haber verir.

Ülkemizde bu işlem bu güne kadar RDS ile gerçekleştirildi. Teyplerin %86 sında bulunan bu özellik radyoların alt yazı sistemidir. Teyb’te RDS özelliğini açarsanız dinlediğiniz radyo kanalının alt yazı şeridini ekranınızda görebilirsiniz.Ayrıca RDS yayını yapan radyoların %60’ı trafik önlemleri konusunda alt yazı geçerek “emniyet kemerinizi takın,uykulu araç kullanmayın,alkollüyseniz devam etmeyelim” sürücüyü uyarır.

Diğer bir özellik ise AVC dir eğer 1998 model üstü bir avrupa araç sahibiysenniz ve aracınızın teybi orjinal teybi ise %90 bu özellik aracınızda bulunur.AVC automatic volume control kelimelerinin kısaltılmasıyla oluşturulan bir isimdir ve adından da anlaşılacağı gibi otomatik ses kontrolü işlevi görür.Bu işlem araç model ve mimarisine göre değişiklik göstersede araçların %90 ında aynı sistem kullanılır.Aracınızda AVC açıksa siz teybin sesini nekadar açarsanız açın ses bozulmayacaktır.Teyp sesin bozulacağı eşik noktasına ulaştığında bass tiz ve mid’leri dengeler ve size kusursuz bir ses sunar.Ayrıca AVC özelliği açık olan teyplerin sesleri araç hızları ile de entegre çalışır.Siz aracınızla 40 Km hızla ilerlerken çalan ses aracınızla 120 Km ye ulaştığınızda siz farkında olmadan artar ekranda volume değeri aynı olsada aracın rüzgar ve lastik gürültülerini bastırmak için teybin sesi arttırılır.Yine siz yavaşladığınızda ses te azalır.

TA ve TP özellikleri

RDS sinyali içinde TP sinyali yayınlanması, bu istasyonca Trafik Anonsları yapıldığı anlamına gelir. TP yayınlanmadan TA yayınlanması EON üzerinden başka bir istasyonun TA yayını yaptığı anlamını taşır.
Vericiden TA sinyalinin devreye sokulması durumunda, dinleyici bu istasyonu dinliyor ise ve TA özelliği aktif olan RDS alıcılarında
*teyp ve/veya CD player faal ise devre dışı kalır
*radyo alıcısı ses tonu kendiliğinden yükselir
Böylece dinleyicinin radyo istasyonundan yapılan Trafik Anonsunu mutlaka dinlemesi sağlanır.

RDS VİDEO