Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Haberler 202 0

Araç sürerken cep telefonla konuşmak tarih oluyor

TELEFONLA KONUŞMAYA İNGİLTERE!DEN KESİN ÇÖZÜM

2014 yılında ABD Texan yolunda bir trafik kazası yaşandı . Yaşanan trafik kazasında SUV bir araçta bulunan yolculardan beş yaşındaki Moriah Modisette hayatını kaybetti. Kazanın ardından araştırmalar yapan olay yeri inceleme görevlileri kazanın sürüş esnasında kullanılan  video-sohbet uygulaması Face Time sebebiyle yaşandığını belirtti. Yani araç sürücüsü Face Time uygulaması ile sohbet ederken kaza yaptı ve kazada bir kişi haayatını kaybetti.

Olayı haber yapan gelişme ise Face Time için 2008 yılında alınan patent . Araç sürüşü esnasında kullanılmayacak şekilde patentlenen Face Time uygulaması yaşanan bu ölümlü kaza ile başını belaya soktu. Face Time uygulamasının sürücüyü etkilemesi sebebiyle yaşanan kaza şu anda mahkeme salonunda sonuç bekliyor.

Mobil uygulamaların sebep olduğu kazaları matametiksel verilerle de kanıtlamak mümkün . AT & T telekomünikasyon firması tarafından yapılan araştırma trafik kazalarının sebepleri hakkında ciddi veriler sağlıyor. Yapılan araştırmada kullanıcıların %43 ünün sürüş esnasında mobil cihaz kullandığı tespit edildi. Bu oranın sadece %2 si eller serbest kullanıcılar.

ABD , Face Time uygulaması hakkında nasıl bir karara varacak bilinmez ama İngiltere hükumeti sürüş esnasında mobil cihaz kullananlara yüksek cezalar vermeyi hatta puan düşürmeyi planlıyor. Hemde bu işi yaparken  trafik polisine veya denetleme noktasına (radara) yakalanmanıza gerek yok. Sürüş esnasında cep telefonunuzla kulaklık olmadan konuşmanız yeterli. Telefon üzerinden baz istasyonuna gönderilen verileri değerlendirecek olan İngiliz hükumeti elde edilen bu verilerle kullanıcılara ceza kesmeyi planlıyor.