Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Teknoloji 590 0

ARAT ROBOTU ŞAŞKINA UĞRATTI

Akınsoft’u bilmeyenimiz yoktur. Hani şu internet kafelerdeki masa kiralama uygulaması ve bir çok muhasebe programının yazılımcısı Akınsoft. Ülkemizde yerli yazılım konusunda yıllarca gurur kaynağı olarak çalışmalar sürdüren Akınsoft’un bir de robot fabrikası var. Akın Robotic olarak geçen fabrikada Türk girişimciler tarafından robotic çalışmalar sürdürülüyor. Bu çok güzel bir gelişme ve her yurt sever tarafından saygıyla anılıyor.

Fakat, geçtiğimiz günlerde “Akınsoft Robotic tarafından 4 Ayaklı Robot görücüye çıktı” manşetiyle gerek yerel gerek ulusal haber kanallarında yer alan bir video Akınsoft destekçilerini bir nebze üzdü. Kendileri farkında mıdır bilinmez ARAT adını verdikleri 4 ayaklı robotu görenler “hadi ya , son durum bu mu gerçekten” demekten kendini alamadı.

Geçtiğimiz ay ABD merkezli Boston Dynamics’in Atlas ve Spot Mini robotları ile yapılan şovlardan sonra ARAT adlı yerli robotumuzun tabiri caiz ise DİMDİK duruşu bizi dumura uğrattı. Yerli girişim , yerli endüstri ve robot teknolojilerinde özellikle öğrenci ve girişimcilerin kalpten gelen destekleri varken ortaya çıkarılan robot adeta hevesleri kırmak için üretilmiş gibi .

Tanımında “yok artık” denecek kadar büyütülen robotun dengede durmada zorluk çekmesi izleyenleri şaşırttı. Tanıtımına göre doğaya göre kendini uyarlayabilen 17 eklem 86 sensör ile 10 saat pil ömrüne sahip ARAT robotunun ağır aksak hareketleri “daha çok çalışılması gerek” dedirtti.

Akınsoft Robotics ARAT ile Boston Dynamics Atlas karşılaştırmasını izleyerek durumu kendiniz değerlendirebilirsiniz.

Akınsoft Robotics ARAT

Boston Dynamics Atlas