Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Genel 936 0

Ateşleme Arızaları Tekleme Sorunu Çözüldü

Benzinli arabalarda tekleme sorununun sebeplerinden biri de ateşleme bobini arızalarıdır. Bu yazıda tekleme ve çekişten düşme sorunu yaşayan bir aracın başına gelen arızadan bahsedilecek. Bu sayede aynı arızayı yaşayan farklı kişilerin derdine de çare bulunabilir.

Ford Mondeo 98 Model Ateşleme Sorunu

Belirtileri ; Sarsıntılı çalışma, tekleme, çekişten düşme, aşırı yakıt, çalışırken çiğ benzin ve gaz kokusu .

Çiğ benzin : Motor yanma odasında tam yanamamış benzin kokusudur. Hala berrak bir benzin kokusu gelir fakat bir nebze egzoz kokusu eşlik eder.

Çiğ gaz : Sarımsak kokusuna benzer bir kokudur fakat bir nebze egzoz kokusu eşlik eder.

Bu sorunlardan birini yaşıyorsanız aracınızda kontrol etmeniz gereken noktalar sırayla ateşleme bobini ve ateşleme kablolarıdır. Bu araçta da benzer kontroller yapılarak arıza tespit edilmiştir. Ateşleme bobini arızalarında ilk yapılması gereken kontrol buji kabloları tek tek sökülerek bujilere ateşleme enerjisi geliyor mu bakılır . Buji kablosu söküldüğünde aracın titremesinde değişiklik geliyorsa ve kablodan seri biçimde çıt çıt sesi geliyorsa bobinin o buji kablosuna elektrik gönderen çıkışında enerji var demektir. Her piston için buji kontrolü yapıldıktan sonra cansız çıkış tespit edilir ve hangi bobinde ise o bobin değiştirilir. Eğer bobininiz tek gövde ise komple değiştirilir. Bu yazıya konu olan araçta da aynı kontroller yapılarak bobinin iki ve üç numaralı bujilerine ateşleme yapmadığı görülmüştür. İlk etapta ateşleme bobininin yandığı düşünlülmüş fakat sonraki kontrollerde durumun çok farklı olduğu anlaşılmıştır.

Özellikle 98 – 2000 yıllarına ait araçlarda orjinal ateşleme bobinleri oldukça pahalıdır. Bu sebeple bobin almadan önce tüm testleri yapmanızı önermekteyiz. Bu yazıya konu olan araçtaki bobine gelen sinyal kablolarından bir tanesi bobin girişinde kırıldığı için araç tekleme yapmaktaydı. Bobin girişinde kırık bölüm lehimlenerek onarıldı ve bobin kurtarıldı. Siz de aracınızın bobinini değiştirmeden önce bobin testlerini dikkatlice yapmalısınız.

Kısa bir not: Araç bobinlerinin her bujiye çıt çıt şeklinde elektrik ateşlemesi bobinin tam sağlıklı çalıştığı anlamına gelmemektedir. Bobinin içerisindeki sarımlar kısadevre olduysa bujiler arası gerilim farklı olacağı için aracınız düzensiz çalışabilir. Bunun anlamak için özel ölçüm cihazları ile bobini test edebilir veya farklı bir araçtan bobin takarak sorunun bobinde olup olmadığını anlayabilirsiniz.