Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Genel 687 0

Avatar Robotları Gerçek Oldu

Avatar filmini izleyenler hatırlayacaktır. Pandora adındaki gezegende yaşayan Na’vi halkını, üzerinde yaşadıkları madenleri almak için katleden ordudaki robot askerler vardır. Bir insan tarafından kontrol edilen robot askerler mekanik güç sayesinde Na’vi halkını yerinden ediyor.

Filmi izlerken bir çok izleyici “abi ya gerçekse” demiştir. Veya, “lan bir gün yapacaklar böyle bir şey salacaklar savaş meydanlarına” tepkisini dile getirmiştir. Eğer siz de o robotların bir gün gerçek olacağına inananlardansanız çok haklısınız çünkü yapıldı.

Aynen Avatar filminde olduğu gibi insan hareketlerini taklit eden mekanik robot şimdilik silahsız. Hızlı kol ve ayak hareketleri yapabilen robot el parmaklarını tıpkı bir insan gibi açıp kapatabiliyor. Gövde kısmında korunaklı bir kupa içerisinde oturan operatörün yapması gereken tek şey normal bir savaşçı gibi hareket etmek.

Bucko adındaki bipebal robot şuan test aşamasında. Amerika ve Japon girişimciler tarafından üzerine çalışmalar yapılan robotun gelecekte savunma sanayinde kullanılması planlanıyor. Sınır koruması , keşif ve normal bir askerin girmesinin tehlikeli olduğu sahalarda görev yapacak olan robot şuan gayet insancıl. Gelecekte yapay zeka, ortam tarama, gece görüş ve termal kameralarla desteklenerek adeta bir terminatör haline gelecek robotun patendi şuan ABD’nin elinde.