Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Bilgisayar 186 0

Avrupa Birliği Süper Bilgisayar Yapacak

AVRUPA BİRLİĞİNDEN SÜPER BİLGİSAYAR HAMLESİ

13 Kaısm 2017 de yapılan uluslar arası süper bilgisayar yarışmasında en hızlı ilk iki bilgisayarının sahibi olan Çin’e rakip çıktı. ABD’nin Titan , İsviçre’nin Piz Daint adlı süper bilgisayarlarını geride bırakıp birinciliği kimseye vermeyen Sunway TaihuLight ı yenmek için kolları sıvayan Avrupa birliği 2023 yılına kadar dünyanın en hızlı bilgisayarını yapacaklarını ve bir kentilyon hesaplamaya ulaşacaklarını bildirdi. AB yaptığı açıklamada “Yeni bir yasal ve fonlama yapısı olan EuroHPC Joint Undertaking kurulacak ve Avrupa’ya yayılan, dünyan sınıfında Yüksek Performans Hesaplama altyapısına sahip bir bilgisayar inşa edilecek. Bu bilgisayar yeni teknolojiler geliştirmek için araştırmaları ve yenilikleri de destekleyecek.” ifadelerine yer verdi.

Saniyede 125,436 petaflop işlem kapasitesi ile dünyanın en hızlı bilgisayarı ünvanını elinde tutan Sunway-TaihuLight 2023 yılında birinciliği BM’ye bırakabilir. Öte yandan Çin’in de AB nin bu açıklamasından sonra 2018 yılı bitmeden yeni bir süper bilgisayar üretmeyi planladığı gelen haberler arasında.

Süper bilgisayarların işlem gücünü anlamak için petaflop kavramının bilinmesi gerekiyor. 1 petaflop demek saniyede 1 katrilyon işlem yapabilmek demek. AB ‘nin yapmak istediği bilgisayar ise bir kentilyon . AB bu hedefe 2023 e kadar belki ulaşabilir fakat Çin’in de bu yarışta geri kalmayacağı gelen açıklamalardan belli oluyor.

Türkiye’de ki süper bilgisayar ise hala aynı durumda 147 trilyon işlem yapabilen YTÜ Teknopark bilgi işlem dairesi Ortadoğu’nun en hızlı bilgisayarı olarak biliniyor.

Bilim teknoloji ve teknik haberleri ücretsiz almak için Facebook , Twitter ve Instagram hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

güvenlik kamera sistemleri güvenlik kamerası paket kamera güvenlik kamera seti