PİLSİZ , BATARYASIZ İLETİŞİM ARACI

Bilindiği gibi telefon ve diğer elektronik cihazların çalışabilmesi için enerjiye ihtiyaç var. Enerji ihtiyacını karşılamak için ise uzun yıllardır pil kullanılıyor. Son zamanların teknolojik gelişmeler sayesinde kimyasallardan da yararlanılarak üretilen bataryaların elektronik cihazların yeteneklerini arttırdığı da kabullenilmesi gereken bir gerçek.

Bilim insanları enerji kullanımını en aza indirmek için çalışmalarına devam ediyor. Bu çalışmalardan bir tanesi de pilsiz telefon sistemi. Pilsiz telefon diyoruz ama pilsiz telefon olma yolunda atılmış bir adım dense daha doğru olur. Günümüz telefonlarında gelen ve giden sesi bir modilasyona sokan  dijital çeviriciler var. Böylece konuşma esnasında iki tarafta aynı anda bile konuşsa iletişim kopmuyor.

Washington Üniversitesinden Vamsi Talla , Bryce Kellog , Sam Crow Meiling Wu Shyam Gollakota ve Joshua R. Smith tarafından yürütülen bir çalışma sonrası üretine bir anakart sayesinde dijital dönüştürme olmadan ve pil kullanılmadan sesin bir istasyona aktarılması mümkün hale getirildi. Normalde sadece dijital dönüştürme için 2-6 Watt güç tüketen cep telefonlarına oranla sesi göndermek için 1-2 miliwatt enerji kullanan ekip gerekli enerjiyi de güneş ışıklarından alıyor . Hava kapalı dahi olsa gün ışığından elde edilebilen enerjinin istasyona gönderilmesi için insan vücudundaki statik elektrik kullanılıyor. Parmak ucundaki statik sayesinde butonlara basma işlevini halleden ekip şimdilik pil ve batarya kullanmadan insan sesini bir baz istasyonunda dijital dönüşüm olmadan gönderebiliyor.

Telefondan ziyade şimdilik bir telsiz gibi çalışan bu sistemin gelecekte pilsiz ve bataryasız , sadece güneş enerjisiyle çalışan iletişim araçlarına öncü olacağı düşünülüyor.