Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Genel 321 0

Bebeklere Sarılmak Zararlı mı ?

SEVGİ KUCAKLAMASI VE BEBEK GELİŞİMİ ARASINDAKİ İLİŞKİ

British Columbia Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada sarılmanın bağışıklık sistemi ve metabolizma üzerindeki etkileri araştırıldı.

Development and Psychopathology dergisinde yayımlanan habere göre British Columbia Üniversitesi Tıbbi Genetik Bölümü 94 bebeğin ailesinden doğum sonrası bakım sürecinin ilk 5 haftalık kısmında dokunma , kucaklama ve davranışları hakkında günlük tutmaları istendi.

5 Yıl sonra DNA örnekleri alınan bebeklerin gen ifadesini değiştirerek hücre fonksiyonlarının da değişime yol açan DNA metilasyonunu inceleyen bilim insanları üst seviyede temas kuran çocuklarla kurmayan çocukların DNA alanında tutarlı farklılıklar tespit etti.

Bağışıklık ve metabolizma üzerinde 5 belirgin fark belirleyen bilim insanları bebeklerin doğumdan sonraki ilk haftalarda sevgi kucaklaması ve dokunmadan mahrum kalmasının bebeğin gelişimi için olumsuz sonuçlar doğurduğunu belirledi.

Bebeklerin sevgi kucaklaması ve dokunma ile bağışıklık ve metabolizma arasındaki ilişkiyi daha net anlamak için çalışmalar devam ediyor. Development and Psychopathology dergisi baş yazarı Sarah Moore da daha az fiziksel temas kurulan bebeklerin ilerleyen yaşamlarında gözlemlenen “biyolojik olgunlaşmama” durumunun, sağlıkları ve özellikle psikolojik gelişimleri açısından ne gibi etkilere yol açacağını izlemeye devam etmeyi planladıklarını belirtti.

Kaynak – Bilim İndigo