Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Bilim 297 0

Beyazlar Neden Koşamıyor ? Siyahlar Neden yüzemiyor ?

Hiç dikkat ettiniz mi ? Dünyanın en iyi koşucuları siyahlar iken en iyi yüzücüleri beyazlardır. Siyahların yüzmede sadece bir birinciliği varken beyazların siyahlara göre koşmada birincilik sayıları çok azdır. Futbol takımlarında siyahi sporcular daha çok tutulurken ağırlık kaldırma ve yüzme de beyaz sporcular boy gösterir.

Bu durumun bilimsel sonuçlarını merak eden ABD Duke Üniversitesi yaptığı araştırmada farkın göbek deliği farkından kaynaklandığını ileri sürmektedir. Bilim insanlarına göre bu farkın sebebi Batı Afrika kökenli sporcuların göbek deliklerinin, yani ağırlık merkezlerinin Avrupalı beyaz sporculara göre belirgin biçimde yukarıda olmasıdır. Bu sebeple siyahiler koşarken yere düşme hızları artıyor ve 0,15 saniyelik bir kazanç sağlıyorlar. Beyazların havuzlardaki üstünlüğünün sebebi ise Avrupalı beyazların vücut boylarının Afrikalı Siyahlara göre 3 cm daha uzun olması. Beyazlar bu sebeple siyahlara göre %1,5 luk bir hız avantajı elde etmektedirler.

Duke Üniversitesi tarafından yayınlanan bu çalışmayı kabul etmeyen araştırmacılara göre ise beyaz ve siyah sporcuların arasındaki bu farkın sebebi çevresel faktörler. Siyahilerin yüzme ve ağır siklet gibi maddiyat gerektiren spor alanlarına yıllardır sahip olamamalarının koşma konusunda kendini daha fazla geliştirdiği savununuluyor.