Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Bilim 124 0

Beyin sinyallerinin uykudan sonraki hareketleri gözle görülür şekilde izlendi

BEYİN SİNYALLERİ UYKUDAN SONRA ADRES DEĞİŞTİRİYOR

Kaliforniya’da ki Stanford Üniversitesi bilim insanlarından Shahab Vahdat , uyku esnasında insan beynindeki bellek hareketlerini inceledi ve uyku öncesi gerçekleştirilen aktivitelerin  REM uykusundan hemen sonra beynin derinliklerinde olan putamende ye geçtiğini tespit etti.

Deneye başlamadan önce deneklere bir dizi tuşa belirli bir sıra halinde basmalarını öğreten Vahdat denekler tuşlama konusunda uzmanlaştığında deneklere EEG elektrot şapkalarını giydirdi ve beyinlerindeki elektriksel aktviteleri izledi . Aynı zamanda fMRI tarayıcısı ile beynin hangi bölgesinin aktifleştiği gözlemleyen Vahdat tuşlama dizileri sırasında beynin bir grafik oluşturduğunu belirledi. Daha sonra deneklere uyumasını söyleyen bilim insanları denekler REM uykusuna geçtiğinde oluşan grafiklerin beynin derinliklerinde putamende bölümünde canlandığını farketti.

Uyku halinde hafıza sinyallerinin beyin bölgeleri arasındaki transferini ilk kez gözle görülebilir bir biçimde kanıtlayan Shahab Vahdat RAM uykusundan sonraki bir iki saat içerisinde insanların mümkün olmadıkça uyandırılmamaları gerektiğini düşünüyor. Uykudan önce yaşanan aktiviteleri REM uykusundan hemen sonra farklı bölgelere transfer edilen hafıza sinyalleri beynin derinliklerinde işlenerek bilinç altına yerleştiriliyor ve uyku tamamlandığında bilinç altının verdiği uyarılarla gelecekte yaşanacak eylemlere karşı tepkiler ve önseziler belirleniyor.