Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Bilim 139 0

Bilim kararlı ve yarı-sentetik bir canlı oluşturmayı başardı

YARI SENTETİK CANLI ÜRETİLDİ

Kaliforniya’daki Scripps Araştırma Enstitüsü’nde bulunan bilim insanları DNA’nın yapı taşlarını genişleterek, doğa için tamamen yeni olan biyolojik bileşenler üretebilen, kararlı ve yarı-sentetik bir canlı oluşturmayı başardı. dört temel amino asidin diziliminden oluşan DNA genişletilerek 6 amino asite çıkarıldı . İnsan DNA sında olan dört nükleobazın (adenin [A], sitozin [C], guanin [G] ve timin [T]) dışında iki nükleotide de başvuran yarı sentetik canlı SSO doğal olmayan X ve Y nükleotidlerini doğal A, C, G ve T nükleotidleriyle aynı verimlilikte kopyalayıp dönüştürebiliyor.

Yeni bir kopyalama işlemi aracılığıyla standart olmayan aminoasitleri (ncAA’ler) içeren proteinleri sentezleyebilen SSO hidrojen bağlarına daha az bağlı kalınan yeni molekül kopyalama yöntemlerine de ışık tutuyor. Araştırma ekibinden bilim insanları yeni çalışmayla ilgili şunları söylüyor;

Bu durum, bilgiyi depolama ve geri alma sürecindeki her adımda, doğal baz çiftlerinin merkezinde bulunan hidrojen bağlarının en azından kısmen de olsa tamamlayıcı paketleme ve hidrofobik kuvvetler ile değiştirilebileceğini gösteriyor.Doğal olmayan dizgiler, yeni kod çözme mekanizmalarına rağmen, tamamen doğal olan eşleri kadar verimli şekilde çözülebiliyorlar. Bu yüzden söz konusu SSI, doğal canlılar için mevcut olmayan geniş bir form ve işlev yelpazesine erişebilen, yeni bir yarı-sentetik yaşam formunun yalnızca ilki.

güvenlik kamera sistemleri güvenlik kamerası paket kamera güvenlik kamera seti