Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Bilim 401 0

BMG OLARAK ADLANDIRILAN YENİ MALZEME (BULUŞ)

METALİK CAM İLE DAHA DAYANIKLI ROBOTLAR YAPILACAK

Nasa çok düşük sıcaklıklara dayanabilen aşınmaya dayanıklı ve süper dayanıklı bir malzeme geliştirmek iç.in çalışmalara başladı. Gelecekte uzaya gönderilecek robotların daha kaliteli ve dayanıklı olmasını isteyen NASA ‘nın üreteceği yeni malzeme bir tür metalik cam olacak. Uzay koşullarında dünyadan gönderilen robotların metalik sorunlarla karşılaştığını ve gelecekte daha uzun ömürlü uzay araçlarına ihtiyaç duyulacağını belirten NASA yeni malzeme sayesinde sadece modernize edilerek geliştirebilecek uzay araçlarını yıllarca uzay ortamında kullanmaya devam edebilecek.

BMG olarak adlandırılan metalik cam . Yüzeyi donmuş bir gezegenin güneş ışığı alan kısmındaki aşırı sıcak bölgelerinde de başarılı sonuçlar verecek . Malzemeden istenen diğer özelliklerden biri de sıcaktan soğuğa geçiş esnasındaki dayanıklılık. Saniyede yaklaşık 1000 derece olan yüzey bir anda -200 derece soğuduğunda daha önce üretilen metallerde metal yorgunluğu yaşanabiliyor bu da uzay araçlarının kullanım ömürünü azaltıyordu.

Çok pahalı olacağı için uzun bir süre sıradan mekanik aksamlarda kullanılmayacağı belirtilen BMG adlı malzemenin ilk etapta uzay araçları , tıbbi protezler ve karmaşık ve hassas mekanik aksama ihtiyacı olan cihazlarda kullanılacağı gelen bilgiler arasında. onlinelibrary ve nature de yayınlanan makalelerin ardından insanlığın dikkatini çeken malzeme çelik dayanıklılığına yeni bir boyut katacak.