Boston Dynamics’in Atlas’ı Yeteneklerini Arttırdı

Boston Dynamics dün yayınladığı videoda Atlas adlı robotun yeteneklerine yenilerini eklediğini gösterdi. Özel bir parkurda eğimli koşu, engel atlama, ters takla hareketlerini yapan Atlas gelecekte hem savunma hem de kişisel asistan olarak kullanılacak.

Atlas’ın parkur hareketlerini nasıl yaptığına dair arka plan videolarını da paylaşan Boston, Atlas’ın bu hareketleri yapması için ne kadar meşakkatli bit yolculuktan geçtiğini de gösteriyor. Her parçası özel olarak üretilen Atlas’ın ilk hali ile mevcut hali arasında hem yazılımsal hem de donanımsal anlamda ciddi farklar bulunuyor.

Hareketleri kusursuz yapabilmek için çevik yazılım ve yazılımı harekete çevirmek için dayanıklı mekanik parçalara ihtiyacı olan Atlas aynı zamanda ciddi oranda enerjiye ihtiyaç duyuyor. Gelinen son noktada çevre tanıma , engelleri anlamlandırma ve engele göre hareket belirleme gibi otomatik kararları alabilen Atlas daha esnek ve çevik hareketler için geliştirilmeye devam ediyor.

Dünyanın en ileri robotlarının üretildiği Boston Dynamics’in en başarılı robotlarından biri olan Atlas iki ayağı üzerinde durması bakımından en önemli robotlardan biri. Boston Dynmics geçtiğimiz aylarda Spot Mini adlı robotunu ticarileştirdiğini ve kişisel kullanıma açtığını duyurmuş, petrol istasyonları, doğalgaz tesisleri, enerji nakil hatları ve nöbet tutulması gereken her türlü tehlikeli alanlarda kullanılabileceğini bildirmişti.

Atlas için ticarileşme anlamında bir faaliyet bulunmasa da nihai hale geldiğinde robotun ticarileşeceği neredeyse kesin. Robotun hangi sektörleri etkileyeceği, fiyatının ne olacağı, teknik bakım ve geliştirme hizmetlerinin nasıl yürütüleceği gelecekte robot severleri meşgul edecek gibi.

Muhammet hakkında 2575 makale
Yerelbt.com kurucusu , yöneticisi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*