Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Teknoloji 132 0

Bu Anı Kaçırma

Türksat 5A Fırlatma

Ülkemiz için tarihi anlardan biri çok yakında. Türksat A.Ş. ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (Turkish Aerospace IndustriesTAI) tarafından Airbus işbirliğiyle geliştirilen Türksat 5A iletişim uydusunun 8 Ocak Cuma sabahı TSİ. 04:28’de SpaceX Falcon 9 roketiyle fırlatılması hedefleniyor.

Kasım 2017 de Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen Elon Musk, 5A uydusunun SpaceX Falcon 9 roketiyle fırlatılması konusunda anlaşmaya varmıştı. O günden bu güne Wikipedia’da Fırlatıcı roket olarak Falcon 9 gösterilmekteydi ve nihayet o gün geldi. 61.2Milyon $ lık bir maliyet ile fırlatılacak olan roket 4.540 kg yük taşıyabiliyor. 3.500 kilogramlık Türksat 5A’yı uzaya götürecek olan roket yere dikey iniş gerçekleştirecek. Bu fırlatma ile Türk uydularında ilk defa yere dikey iniş gerçekleştirecek bir roket kullanılmış olacak.

Eylül 2011 de yapılan antlaşmaya binaen, Türksat and Turkish Aerospace Industries (TAI) tarafından Türkiye’de geliştirilen Türksat 5A TAI ‘nin Ankara yerleşkesindeki Uydu Montaj, Entegrasyon ve Test (UMET) biriminde, en az %20 yerli ve milli kaynaklarla Airbus firması ile iş birliği sonucunda geliştirilmiş ilk yerli teknolojilerin de kullanıldığı iletişim uydusudur. Takibinde gelecek Türksat 5B’de daha yüksek oranlarda yerel kaynaklar kullanılacaktır. Projenin ileriki amaçlarından birisi de Türksat 6B uydusunun tamamen yerli kaynaklarla geliştirilmesidir. Uydu tamamen 12 kilowatt elektrik güç birimi çalışacak Eurostar-3000EOR sistemi üstüne kurulmuş ve 3,5 ton ağırlığa sahiptir. Yörünge yerleşimi olarak 31° Doğu yörüngesi hedeflenmiştir. Uydunun fırlatılması 8 Ocak 2021 günü için planlanmış ve roket tercihi olarak Falcon 9 roketi tercih edilmiştir. Uydunun yörünge görev süresi olarak 15 yıl üzerinde olması beklenmektedir.

Fırlatma anını canlı izlemek için buradan hatırlatma ekleyebilirsin.