Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Teknoloji 59 0

Bu Buluş Dünyayı Çöplük Olmaktan Kurtarabilir

Journal of Materials Chemistry bülteninde yayınlanan bir habere göre Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü’nde (KIT) çalışan bilim insanları biyolojik yönden çözülebilen ekran geliştirdi. Dünyayı elektronik cihaz çöplüğü olmaktan kurtarmak için yapılan çalışmaların sonuç verdiğini belirten bilim insanları gelecekte üretilecek elektronik eşyaların büyük oranda çözülebilir maddelerden oluşacağını belirtti.

Günümüzde elektronik eşyalar kullanım süreleri dolduktan sonra hurdaya ayrılıyor. Geri dönüşümde değerli madenler kullanılırken daha kompleks yapıya sahip bileşenler çöp olarak yaşamına devam ediyor. Dünyanın her geçen gün daha çok çöple dolduğuna dikkat çeken araştırmacılar bu bileşenlerin çoğunun binlerce yıl doğayı kirletmeye devam ettiğini belirterek geleceğe dönük farklı üretim tekniklerinin geliştirilmesinin bir tercih değil zorunluluk olması gerektiğini düşünüyor.

Çalışmanın baş yazarı ve KIT Işık Teknolojisi Enstitüsü’nde araştırmacı olan Manuel Pietsch şöyle aktarıyor: “Endüstriyel açıdan amaca uygun üretim yöntemlerinin yardımıyla, büyük oranda doğal malzemelere dayalı sürdürülebilir ekranların üretiminin mümkün olduğunu ilk defa gösterdik. Bu ekranlar, kullanımdan sonra elektronik hurda oluşturmuyor ve gübre haline getirilebiliyor. Geri dönüşüm ve yeniden kullanımın birleştirilmesiyle, elektronik atıkların çevreye olan etkisi en aza indirilebilir veya tamamen önlenebilir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir