Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Teknoloji 147 0

Casus Hamam Böceği

Siber güvenlik denilince aklınıza ne geliyor ?

Gözlüklü, kapşonlu bir bilgisayar dahisi elinde laptopla şirket intranetine dahil olur ve şirket bilgilerini sızdırır. Casus yazılımlarla size veri akıtır veya şirketi zarara sokacak herhangi bir faaliyette bulunur. Bunların hepsi doğru ama yetersiz. O bilgisayar dahisi daha fazlasını siz fark etmeden yapabilir.

Casusluk araçları üretme konusunda dünyanın eline su dökemeyeceği bir ülke varsa o da ABD dir. ABD’de yeni üretilen ve geçtiğimiz günlerde tanıtımı yapılan yeni casus ürünü sadece 2,5 cm boyunda ve 0.3 gram ağırlığında. Saniyede kendi vücut ağırlığının 14 katını kaldırabilen bu casusun adı HAMR-JR.

Harvard John A. Paulson School of Engineering and Applied Sciences (SEAS) and the Harvard Wyss Institute for Biologically Inspired Engineering tarafından geliştirilen HAMR-JR, hamam böceği örnek alınarak üretilmiş bir casus robot. Tıpkı hamam böceği gibi hareket eden hatta ona benzetilen bu robot uzaktan kontrol edilerek ses ve görüntü alabiliyor.

SEAS ve Core Charles River Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Profesörü Robert Wood yaptığı açıklamada “Bu yeni robot, katlanır tabanlı montaj yaklaşımımızı kullanarak karmaşık robotları ölçeklendirmenin teorik ve pratik yönlerini iyi bir şekilde kavradığımızı gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

DARPA ve Wyss Enstitüsü tarafından desteklenen robotun gerçek bir hamam böceği gibi görünmesi ve insanlar tarafından ayırt edilememesi için çalışmalar devam ediyor.