Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Bilim 236 0

CES 2017 Ne zaman nerede ?

CES 2017 NE ZAMAN ? 

Ön tanıtım duyurularının, 3 – 4 Ocak tarihleri arasında yapılması beklenen Consumer Electronics Show 2017  yani Tüketici Elektroniği Fuarı 2017 5 Ocakta ABD – Las Vegas’ta başlıyor. Dünyanın dört bir yanından teknoloji firmalarının katıldığı fuar her yıl merak ve heyecanla bekleniyor. Renki görüntülerin ortaya çıktığı fuarda yeni yıla damgasını vuracak teknolojiler tanıtılırken teknoloji firmaların rekabet ürünleri de tanıtılıyor.

Peki CES 2017 de neleri görmek için kendimizi hazırlamalıyız ?

İNSANSI ROBOTLAR

CES 2017 geçtiğimiz yıldan da anlaşılabileceği gibi insansı robotlar ve IOT yani nesnelerin interneti üzerinde yoğunlaşacak gibi duruyor. 2016 yılında Hanson Robotics tarafından üretilen ve sentetik bir deriye sahip olan Shopia adlı robot şaşkınlıkla karşılanmıştı. 2017 yılında Shopia gibi robotların sayısının artması daha da geliştirilmesi bekleniyor. yapay hafıza ve öğrenebilen hafıza teknolojilerinin sentetik deriye sahip olan robotlara entegre edilmesiyle sadece duyguları olmayan robotlar elde etmek mümkün. Bir çok firmanın yeşil ışık yaktığı bu tür robotları CES 2017 de görmek mümkün.

IOT !

IOT teknolojisi 2016 yılında kendinden bahsettirmişse de aktif kullanımı henüz söz konusu değil . Hatrı sayılır bir kaç teknoloji şirketi tarafından tasarlanan ve faaliyete geçirilen IOT sistemleri dışında yeni bir şeyler yoktu. CES 2017 ile IOT de bir adım daha atılması bekleniyor.

SMART CAR !

2016 yılında Tesla , Google , Ford , Toyota ve Faraday Future tarafından üzerine çalışmalar yapılan yeni nesil araçların CES 2017 de kıran kırana bir rekabet oluşturması bekleniyor. Kendine ait işletim sistemi , Online yapısı ve öğrenebilen bir hafızası olan yeni nesil sürücüsüz araçların 2017 de son kullanıcıya daha rahat ulaşması bekleniyor. 2016 Yılında talihsiz kazalara karışan sürücüsüz araçların kaza yapmadan trafik kurallarına uyarak sokaklarda gezmesi için uygun bir yıl olabilir 2017 .

DRONE TEKNOLOJİSİ

2015 yılında piyasaya resmen çıkan drone araçları 2016 da son kullanıcı ile buluştu ve 2016 nın sonlarına doğru kargo , video çekim ve casusluk aracı olarak kullanıldı. Birkaç ülkede kargo dağıtmak için de kullanılan drone lerin gps desteği ile belirlenmiş adrese herhangi bir insan tarafından yönetilmeden gidip gelmeleri sağlanabilir. Yani rutin olarak yapılan bazı işler artık dronelere bırakılabilir. CES 2017 Drone tasarımları ve etkinlikleri için yeni bir milat olabilir.

SAVUNMA SANAYİ

Savaşı hiç bitmeyen garip dünyanın ekmek su gibi gerekli teknolojilerinden biri de savunma araçları . Can ve mal güvenliği için insan aklının sınırlarını zorlayan savunma araçlarının 2017 de geliştirilmesi ve daha da ölümcül hale getirilmesi bekleniyor. Elbette ucunda ölüm olan hiç bir teknoloji tebrik edilmez ama varoluşun ve hayatta kalmanın esas olduğu dünyada CES 2017 katılımcılarının arasına savunma sanayi de giriyor.

SÜPER BİLGİSAYARLAR

Son olarak Çin’in Sunway TaihuLight adlı süper bilgisayarı ile dünya rekoru kırılan sektörün mesajlarının CES 2017 de verilmesi bekleniyor. Yeni nesil işlemciler ve elektronik gelişmelerin 2017 de neleri vaad edeceği CES 2017 de iyi kötü anlaşışabilir.