Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Teknoloji 33 0

Cezeri Uçan Otomobil Uluslararası Rekabete Hazır

Hayalden Gerçeğe

İnsansız Hava Araçları üretiminde uluslararası rekabet edebilecek düzeyde başarılara imza atan Bayraktar Savunma yeni yerli insansız hava aracı Cezeri’yi tanıttı. Cezeri adlı araç 14 Eylül 2020’yi 15 Eylül 2020’ye bağlayan gece güvenlik halatlarıyla yapılan test uçuşlarının başarılı ilerlemesi üzerine halatsız olarak havaya kalktı. Tamamen otonom olarak uçan ve akıllı uçuş sistemine sahip olan CEZERİ Uçan Araba, aynı gece yapılan iki farklı uçuşu başarıyla tamamladı. Avatar filmindeki araçları andıran Cezeri bir kişi kapasiteli öze bir drone.

Test uçuşlarından sonra açıklama yapan BAYKAR Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar şöyle konuştu: “Yaklaşık 1.5 yıl önce hayal ederek ve bir çizimle başladığımız CEZERİ Uçan Araba, ilk uçuşunu yaparak gerçeğe dönüştü. Önümüzdeki süreçte daha gelişmiş prototiplerini yapacağız. İnsanlı uçuşlar gerçekleştireceğiz. Ancak CEZERİ Uçan Araba’nın yollara inmesi tahminen bir 10-15 yılı bulacak. Muhtemelen 3-4 yıla rekreasyonel olarak arazi araçları ATV’ler gibi kırsal alanda kullanıma şahit olabiliriz. Akıllı otomobillerden sonra otomotiv teknolojisindeki devrim uçan arabalar olacak. Bu açıdan baktığımızda bugünün değil yarının yarışlarına hazırlanıyoruz. Milli Teknoloji Hamlesi seferberliği ile gençlerimize her alanda özgüven ve motivasyon kazandırmak en önemli hedeflerimiz arasında yer alıyor.”

Japonya, Çin, Fransa ve ABD’nin “Uçan Araba” mottosuyla üretim testlerine başladlığı insansız hava araçlarına Bayraktar Savunma’da katılmış durumda.

Test uçuşları gerçekleştirilen Cezeri’nin teknik detayları ise şöyle;

Ağırlık : 230 Kg

Test Uçuş Yüksekliği : 10 Metre

Motor Sayısı : 4

Taşıma Kapasitesi : 1 kişi

Enerji Kaynağı : Elektrik Bataryası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir