CHIA MINING NEDİR?

Büyük verilerin farklı tekniklerle dünyanın farklı noktalarındaki cihazlar üzerinde işlendiğini duymuş olmalısınız. Etheryum ve Bitcoin gibi kripto paraların karşılığında vereceğiniz hizmet madencilik yapmak.

Madencilik olarak adlandırılan işlem Bitcoin, Etheryum ve diğer para birimlerini kazanmak için ilgili networkun size sunduğu hizmet türüne göre veri işemekten ibaret. Uzun zamandır veri işlemek için kullanılan teknik ekran kartlarının GPU’ları. Ekran kartı GPU ları kullanılıyordu çünkü bilgisayarın en hızlı donanımlarından biri ekran kartı GPU su.

Kripto para üzerinden para kazanmak isteyen binlerce insan ekran kartı üzerinden elde edilen bu gelir için bilgisayarlarına yüksek kapasiteli ekran kartı taktı ve ilgili networklere dahil oldu.

Kripto para networkü nasıl çalışıyor ?

Kripto para networku kurucu şirketin özel tekniklerle oluşturduğu bir veri transfer sisteminden başka bir şey değil. Şirket işlemek istediği veriyi bilgisayarınıza özel yazılımlar üzerinden gönderiyor, bilgisayarınız veriyi işliyor ve sonuçlarını yine özel bir yazılım üzerinden şirkete geri gönderiyor. Veri işleme sırasında elde edilen başarılı çözümleme sonucuna göre şirket size kripto para veriyor. Yıllar önce kimsenin ciddiye almadığı kripto para pazarı şuan tüm dünyayı etkisi altına almış durumda.

Peki Chia Mining Nedir?

Chia Mining’te diğer kripto para üreticileri gibi bir şirket ama bir farkı var. Bu şirket veri işlemek için ekran kartınızı değil depolama alanlarınızı kullanmak istiyor. Son teknolojik gelişmelerle ileri seviye hızlı depolama aygıtlarının veri işleme yeteneğini keşfeden BitTorrent’in yaratıcısı Bram Cohen tarafından kurulan Chia Network SSDdepolama alanınıza konuşlandırılmış ploting olarak adlandırılan noktalar üzerinden veri işleme yapıyor ve bunun karşılığında size kripto para kazandırıyor.

Depolama alanının ne kadarını farming için kullanacağınızı siz belirliyorsunuz ve o alana plot oluşturup mining yapmaya başlıyorsunuz.

Neden Depolama Aygıtı?

Bram Cohen’e göre hard diskler daha az enerji harcıyor, daha az ısı oluşturdukları gibi daha az yer kaplıyor. Evet bir ekran kartı kadar yüksek işlem yapamıyor ama daha fazla noktada aynı anda işlenen veri imal edilmesi daha zor bir tekniğe göre daha başarılı sonuçlar verir. Bir bilgisayar kasasına binlerce terabayt HDD eklenebilir, elbette her bir bilgisayar için yüksek çalışma hızına uyumlu işlemci, ram ve güç kaynağı kullanmak gerekecektir ama ne olursa olsun ekran kartı kadar büyük bir alana ve onu beslemek için kullanacağınız kadar büyük bir enerji ihtiyacına gereksinim duymazsınız.

Ekran kartı ile yapılan kripto para madenciliği sonrası ekran kartı fiyatlarındaki astronomik artış tüm pc kullanıcılarını şaşırtmıştı, yakın zamanda HDD fiyatlarındaki ciddi artış ta pc kullanıcılarını zor durumda bırakabilir. Hızla büyüyen Chia networkünün küresel anlamda bir tedarik sorununa sebep olması bekleniyor. Hem SSD hem de klasik hard disk üzerinden işlem yapan chia coin şuan 6 bin tl civarında.

Chia Network Büyüme Hızı

Farming: Çiftçilik
Plot : Arsa / Parsel
Mining : Madencilik

Detaylar için aşağıdaki videolara göz atabilirsiniz.

Muhammet hakkında 2575 makale
Yerelbt.com kurucusu , yöneticisi.

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*