Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Bilim 217 0

Cihazların ısılarını elektrik enerjisine çeviren diyot geliştirildi.

YENİ ÜRETİLEN MALZEME İLE ENERJİ EL DEĞİŞTİRİYOR

Bilindiği gibi elektrik elektronik cihazlar çalışırken ısı enerjisi açığa çıkarırlar. Açığa çıkan bu ısı hava ve su soğutma teknikleri ile düşürülmeye çalışılsa da cihazın nominal sıcaklığı her zaman vardır. Soğutma amacıyla kullanılan soğutucuları sadece soğutma yapan birer malzeme olmaktan çıkarıp ısı enerjisini tekrar elektrik enerjisine çeviren bir cihaz haline getiren Nebraska–Lincoln Üniversitesi bilim insanları yeni icat ettikleri malzemeye termal diyot adını verdi.

330 derece ile 700 derece sıcaklık altında çalışabilen diyot sürekli ısınan ve soğutulamayan sistemlerde soğutma mekanizmasının tasarımında kullanılacak ve cihaz soğutulurken aynı zamanda elektrik üretilecek. Elde edilen elektriğin soğutma sistemine devirdaimini gerçekleştirecek olan diyotlar aynı zamanda cihazın fonksiyonel özelliklerini arttırmak için de enerji üretmiş olacak.

Enerjinin dünya üzerinde asla kaybolmadığını , sadece şekil değiştirdiğini belirten bilim insanları termal diyotu geliştirip daha yüksek sıcaklıklara dayanabilmesi ve daha verimli çalışması için icelemelerine devam ediyor. Üretilen termal diyotun elektrik motorlarının soğutucu panellerinde , kamyon ve ağır vasıtaların fren mekanizmalarında , bilgisaarlarda ve sunucularda kullanılması planlanıyor.