Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Otomotiv 96 0

Çin Tesla Araçları Yasakladı

Çin ordusu, güvenlik gerekçesiyle, ABD’li elektrikli otomobil üreticisi Tesla marka otomobillerin askeri binalara ve lojmanlara girmesini yasakladı.

Bloomberg’in haberine göre, Çin silahlı kuvvetleri, Tesla’nın araçlarındaki kameralarla askeri tesislerden “hassas veri” toplanabileceği endişesiyle bu araçlara giriş yasağı getirdi.

Askeri yetkililere gönderilen emirde, “Tesla’nın araçlarındaki çok yönlü kameralar ve ultrasonik sensörlerin bazı yerleri ifşa edebileceği ve askeri bilgilerin güvenliğini sağlamak için söz konusu araçların ordunun tesislerine girişinin yasaklandığı” kaydedildi.

Emirde, Tesla marka araç sahiplerinin otomobillerini askeri mülklerin dışına park etmeleri tavsiye edildi.

Tesla’nın araçlarının, park etme ve tam otomatik sürüş sistemine yardımcı olmak için araç içinde ve dışında çok sayıda kamerası bulunuyor.

Çin Kararında Haklı mı ?

Bir grup hacker Silikon Vadisi girişimi Verkada Inc.’in topladığı hastanelerin, şirketlerin, okulların, hapishanelerin ve polis deparmanlarının güvenlik kameraları bilgilerini hedef alarak 150 bin güvenlik kamerasının canlı görüntülerine erişim sağladı

https://www.bloomberght.com/hackerlar-tesla-nin-kameralarina-eristi-2276114

Yandaki haber 10 Mart 2021 e ait . Silikon vadisi girişimi Verkada’nın yönettiği 150 bin kameraya sızan hacker grubu canlı yayını halka açmıştı. Verkada bu konu ile ilgili açıklama yapmış güvenlik için tüm kamera yayınlarını geçici süreliğine durdurduğunu belirtmişti. Tesla ile ilgisi ne derseniz, Verkada’nın yönettiği kameralar arasında Tesla araçlar da vardı. Gerçek zamanlı izlemede park halindeki Tesla’ların güvenliklerini sağlayan Verkada saldırıda Tesla araçların görüntülerini de sızdırmış oldu.

Çin Ordu tesislerine Tesla araç sokmamakta elbette sonuna kadar haklı, neticede fotoğraf ve kamera kullanımı yasaklanmış bir tesiste otonom sürüş ve park için çevreyi 360 derece tarayıp analiz eden, gerek park gerek seyir halinde onlarca kamera ile çevreyi çeken bir aracın bulunması ciddi bir ulusal güvenlik açığı olacaktır.

Musk Çin Açıklaması

Elon Musk katıldığı video görüşmede Tesla otomobillerin casusluk için kullanılmadığını vurguladı. Daha da ileri giden Musk, Tesla’nın böyle bir amaç için kullanılması durumunda şirketi kapatacağını açıkladı.