Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Genel 178 0

Corona Virüsünün Faydaları

Tüm dünyada etkili olan ve Çin’in Wuhan şehrinden dünyaya yayılan Corona virüsü ülkemize de giriş yaptı. Avrupa temasıyla erkek birine bulaşan virüs vakası resmi sayılara göre sadece bir. Resmi rakamların gerçekçiliği tartışıladursun biz neler yapacağız, virüs bizi ne hale sokacak onu düşünelim. Bir kere virüsün yaşlı ve çocuklarda ölümcül olduğunu ve henüz bir tedavisinin olmadığını bilmemiz gerekiyor. Bu bilinçle hijyen ve hareketlerimize dikkat ederek tedbirlerimizi almalıyız. Bu sizi virüsten korur elbette ama kaderinizde bu virüsle ölmek varsa engelleyemez. Bu sebeple tedbir alıp olacakları yaşamaktan başka çaremiz maalesef bulunmuyor.

Başlık dikkatinizi çekmiş olabilir. Amacı da oydu zaten, Corona virüsünün insanları öldürmek, ekonomiyi ve iş süreçlerini olumsuz etkilemek gibi büyük zararları varken nasıl olur da yarardan bahsedebiliriz ?

Bence bahsedebiliriz, çünkü “Bir musibet bin nasihate bedeldir” in arkasındaki gerçek budur. Corona virüsünün yararlarını aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür;

Acil Durum Planlarına Geçiş Deneyimi

Tüm devletler gibi Türkiye’de virüsün ülkeye girmesi ile birlikte acil durum planlarını devreye soktu. Bu deneyim belki çok uzun sürebilir ama gelecekte yaşanacak kitlesel bir krizde yapılması gerekenler konusunda yol gösterici olacak. Corona virüsü ile mücadelede başarısız olmamız durumunda kitlesel ölümlerin yaşanacağı gerçeğini hiç unutmadan alınacak aksiyonlar siyasetten, politikadan ve ranttan uzak ciddi yönetmeliklerin kanunların ve düzenlemelerin yerleşmesini sağlayacak.

Şirketler İçin Home Office Deneyimi

Yıllardır global şirketlerin reklam malzemesi yaptığı bir çalışma düzeni vardır fakat çok az şirket çok az sayıda çalışanında bu çalışma sistemini uygular, o da “home office” yani evden çalışma. Corona virüsün Türkiye ve dünyada yayılmasını önlemek için şirketlerin aldığı ilk ve en köklü tedbir home office çalışma düzeni. Kitlesel ölümlerin önüne geçmek ve aynı zamanda çalışma faaliyetlerine devam etmek için önemli bir yere sahip olan home office çalışma düzeni bu virüs sayesinde ülkemizde de yerleşik hayata geçebilir. Uzunca bir süre devam edeceği düşünülen home office çalışma düzeni için alt yapı çalışması yapan şirketler bu deneyimi kriz geçtikten sonra da kullanmaya devam edebilir. Gönül isterdi ki hiç böyle krizlere gerek olmadan da evden çalışma düzenine geçilebilsin, yumurta kapıya dayandığında iki ayak bir pabuçta home office tecrübesi yaşanmasın.

Hastane Kapasiteleri

Hastaneler çok iyi çok nezih, süper yardımcı oluyorlar diyenlere ithafen hastanelerin durumunu en iyi görebileceğimiz durum üzücü olmakla birlikte kapıda. Kitlesel olaylara karşı tıbbi yeterliliğin durumunu öğrenebilmek için bundan daha gerçekçi bir tatbikat yapılamazdı herhalde.

Bencil İnsanları Tanıma

Corona virüs sayesinde insanlık bencilliğin zirvesini görecektir. Diyeceksiniz ki ” yahu ucunda ölüm var tabi bencil olacak” elbette o durumdan bahsetmiyorum. Bahsettiğim, corona virüsü ile ilgili resmi açıklama yapılır yapılmaz kolonya ve dezenfekte ürünlerine yapılan zam, manavlarda tükeneceği bilindiği halde stok yapılan gıda malzemeleri. Ben yaşayayım, zenginler yaşasın da gerisi ölebilir yaklaşımının fiiliyata dönüştüğü bu durum bizlere insanların bencillikleri konusunda hiç olmadığı kadar gerçekçi bir tecrübe yaşatacaktır.

Bu kadar yarardan bahsettikten sonra Sağlık Bakanlığının tedbirlerini vermezsek ayıp etmiş oluruz. Sonuçta son yazdığımız yazı bu olabilir, sizlerinde son okuduğunuz;

Covid-19 (Corona) ve benzeri solunum hastalıklarının önlenmesi için Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın önerdiği tedbirler şöyledir:

–          Hasta olduğunuzda evde kalınız.

–          Yüksek ateş, öksürme ve nefes darlığı belirtileri gördüğünüzde gecikmeden bir sağlık kuruluşuna başvurunuz.

–          Ellerinizi sabunla en az 20 saniye boyunca ve sıkça yıkayınız. Su ve sabunun olmadığı durumlarda alkol bazlı el temizleyicileri kullanınız.

–          Hapşırırken ve öksürürken ağzınızı dirseğinizin iç kısmıyla kapatınız.

–          Ellerinizi yıkamadan gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçınınız.

–          Kapalı alanları sıkça havalandırınız. Yaşlı ve kronik hastalarla yakın temastan kaçınınız.

–          Enfekte olmamış kişilerin maske takması, virüsün bulaşması açısından bir önlem sağlamamaktadır.

–          Alerjen bir durum dahi olsa, vücudunda hastalık belirtileri bulunan kişilerin maske takmaları büyük önem taşımaktadır.