Robotlar, Otomasyon, İşsizlik ve Gelecek

İmalat endüstrisi kas gücünü makinelere bırakalı yüzyıllar oldu. Çok uzun zamandır insanlar kadar kaliteli hareket eden robotik sistemler imalat sektöründe var ve var olmaya devam edecek. Bir çok firma üretim bantlarında robotlara yer vererek daha az insan çalıştırmayı ve maliyeti düşürmeyi zaten düşünüyordu. Peki şimdi ne olacak ?

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid 19 milyonlarca insanın ölümüne sebep oldu, hayatta kalanlar için ise hayat eskisi kadar kolay değil. Sektör gereği işini kaybetmemiş olanların dışında ticaret, imalat, ihracat ve ithalat zayıflamış hatta bazı sektörlerde durmuş halde. Bazı ülkeler ithalat veya ihracatı yasaklamış yerel yönetimlere katı kurallar getirme yetisi vermiş durumda.

Vaziyet böyleyken imalat nasıl sürdürülebilir ? Sıfıra inmemek için kademeli üretim, yani insanları ne olursa olsun üretim bandına dahil etmek? Evet paraya ihtiyacı olan veya daha önce Covid atlatmış olanlar için üretim bandında bulunmak sorun değil fakat evinde yaşlısı veya çocuğu olan ? Parayı hayatta kalmaya tercih eden için ?

İşte bu kitle kalabalık ortamlarda çalışmak yerine sadece karın tokluğuna aşının bulunmasını bekleyecektir. Bu bekleyiş sebebiyle endüstri ve imalat sektörlerinde daralma kaçınılmaz olacaktır. Büyük şirketler sizce bunun önüne nasıl geçer?

Yeni bir üretim teknolojisi !

Dünyanın en büyük şirketleri bile evden çalışma konusunda tereddütlü davranırken tüm dünya bir anda evden çalışma modeline geçti, ne iş kanunları ne kanun açıkları, ne bilgi güvenliği politikaları hiç kimse hiç bir konuyu irdelemedi. Demek ki zor durumda kalındığında her şey yapılabiliyormuş. Bir günde evden çalışma modeline geçen şirketlerin ikinci hamlesi nedir sizce ? İnsansız bir hizmet üretimi, insansız bir endüstri, insansız bir imalat.

Çünkü, pandemi başlangıcında yönetim kurullarında takriben şu ifadeler geçti “geçtiğimiz yıl, bu sene için belirlediğimiz hedefleri tutturamayacağız gibi, biraz bekleyelim durum ciddileşirse hedeflerimizi ve aksiyon planlarımızı yeniden gözden geçiririz”

Evet, şirketlerin hem hedeflerini, hem de aksiyon planlarını yeniden gözden geçirecekeri vakit bu vakit. Şimdi tüm şirketler bir arayış içerisinde. “İnsan olmadan işlerimizi nasıl devam ettiririz?”

Bu sorunun cevabı yazılım, elektronik ve mekanik. Yazılımda RPA, AI ve Bigdata kurguları, mekanikte daha hassas ve yapay zeka destekli robotik sistemler, elektronikte insanlığın daha önce hiç denemediği ama hep akıllarında olan bambaşka kurgular. Başarabilirler mi?

Elbette başarabilirler. 2025 yılında üretilen arabaların %90 insan eli değmeden banttan düşmesi muhtemel, serada toplanan meyveye insan müdahalesinde azalış ta mümkün tabi, ya artış ? O da mümkün, Cuma’nın gelişi Perşembe’den belli derler, şuan bile ikinci el araç ve ev fiyatlarındaki artış geleceğin pek te öyle güzel olmayacağını gösteriyor?

2020 robotların imalat sektörüne katılımının yükselişe geçtiği yıl olarak tarihe yazıldı bile, şirketler IVR larına yapay zeka koydu, fabrikalar bir çok bandı kaldırıp insan kontrolünü devre dışı bıraktı, yazılım firmaları insanların harıl harıl çalıştığı yüzlerce konuda yeni yazılımlar geliştirmek için kolları sıvadı ve bir çok konuda başarılı oldu, hükumetler yeni çalışma modellerine göre eğitim ve sağlık haklarını organize etti ve etmeye devam ediyor.

Robotların, yapay zekanın, ve elektroniğin hüküm sürdüğü “insan çağına” hoş geldiniz.