Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Teknoloji 152 0

Dengesini anlayabilmek için kendi kızımı ittim

Boston Dynamics’in CEO’su Marc Raibert robotları geliştirirken denge konusundaki çalışmalarında insan anatomisini örnek aldıklarını hatta dengeyi anlayabilmek için bir yaşındaki kızını hafifçe iterek dengesini nasıl sağladığını incelediğini belirtti. İtmenin ardından yere düşen kızının düşmeden önce dengesini toplayabilmesi için nasıl davrandığını gözlemleyen Raibert ve arkadaşları Boston Dynamics çatısı altında tekme atılsa bile düşmeyecek robotları imal etmeyi başarmıştı.

Özellikle Atlas ve Spot Mini modellerinde rakiplerine göre büyük başarı elde eden Boston Dynamics robotlarını askeri amaçlarda kullanmak üzere tasarladı.Lizbon’daki ‘Web Zirvesi’nde BBC’nin sorularını yanıtlayan Raibert, “Kızım dengesini bulmaya çalışıyordu. Ne olacağını görmek için ittim. Biraz üzdüm. Ama hâlâ iyi arkadaşız” dedi. Raibert, insanlara nasıl tekrar kalkabildiklerini göstermek için artık robotlarını da itmediğini söyledi, “O zaman bunu kendisiyle gurur duyan bir ebeveyn olarak yaptım” dedi.

Raibert, “Takipçilerimizin yüzde 95’inden fazlası videolarımızı beğeniyor. Bunu, insanların yaptığımız şeylere olumlu bakmasının göstergesi olarak kabul ediyorum. Konferanslarda robotlarımızı görenler, fotoğraf çektirmek, onları okşamak istiyorlarAma diğer taraftan robotlarımız için ‘ürkütücü’ ve ‘korkunç’ gibi ifadeler de kullanılıyor. Bunları gerçekten insanlara sorarak mı yazıyorlar, merak ediyorum” dedi. Boston Dynamics şimdilik bilişsel yapay zekâ entegrasyonu yerine “atletik zekâ “ya odaklandığını söylüyor.

https://twitter.com/bbcturkce/status/1118427604766396418