Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Teknoloji 38 0

Devlet Hesaplarına Etiket Dönemi

Twitter, devlet bağlantılı hesaplara yönelik uyguladığı etiket sistemini Türkiye’ye getiriyor. Geçtiğimiz ay başlatılan ve birçok ülkedeki devlet bağlantılı hesapların etiketlenmesini sağlayan söz konusu etiket sistemi 17 Şubat Çarşamba gününden itibaren Türkiye dahil 16 ülkede daha devreye girecek.

Bu sayede herhangi bir devlet kurumunun twitter adresi etiketlenebilecek. Kurumu eleştirmek, hizmetleri konusunda kamuoyu taratmak veya övmek mümkün olabilecek. Bu gelişmenin kurumlar üzerinde otomatik bir kontrol sağlaması ve kurum disiplinlerini olumlu yönde etkilemesi bekleniyor. Neticede eğer bir kurum twitter üzerinde büyük kitlelerce eleştirilirse devlet kurum hakkında aksiyon almak zorunda kalabilir.

Twitter resmi blog sitesi üzerinden paylaştığı gönderi ile etiketleme sisteminin kapsamını artırma kararı aldığını duyurdu. Buna göre devlet bağlantılı hesapların etiketleneceği sisteme 16 yeni ülke daha eklenecek. Bu ülkelerin arasında Türkiye de yer alacak ve 17 Şubat Çarşamba gününden itibaren Türkiye’deki devlet kurumları ve kilit görevlerdeki kullanıcıların Twitter hesaplarına bir etiket eklenecek.

Durumu ”Devlete bağlı hesapları tespit etmek için çalışmalarımızı genişletiyoruz” başlığı ile açıklayan Twitter, aldığı karar ile birlikte etiketleme sistemini kullandığı ülke sayısını 21’e yükseltecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir