Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Haberler 68 0

Dijital Euro Kripto Para Borsası’nı Nasıl Etkiler ?

Avrupa Birliği Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamaların bazıları kripto para piyasasını ilgilendirecek türden.

Çağımızın yeni ekonomik değeri olan kripto para hizmet ve mal alım satımlarında kullanılmaya başlandı bile. Bir çok ülkede resmi veya gayri resmi yollarda kripto para borsaları kuruldu, aynı şekilde bir çok hükumet kripto para piyasalarını kendi ekonomik sistemlerine göre regüle edecek kanuni düzenlemeler üzerinde çalışıyor hatta hayata geçiren hükumetler bile var.

AB Merkez bankasının amaçlarından birinin Euro gibi değerli bir para biriminin dijital platformda da varlık göstermesi olduğu ekonomi lobilerinde dolaşan haberler arasında.

Şuana kadar dijital para birimi olarak bir çok isim duyduk, mesela Türkiye’nin NexPara olarak adlandırdığı kripto para birimi bizi dijital mecrada temsil ediyor, ama ilk defa kullanılmakta olan bir para biriminin dijital para kulvarında da varlık göstermeye çalıştığını duyuyoruz.
Normal para birimlerine göre çok yüksek değerlerde seyreden dijital paralar karşısında Euro nasıl bir yöntem izler henüz belli değil. Ekonomistlerden gelen yoruma göre Dijital Euro gelecekte tüm para birimlerinin dijitale dönüşümü için başlangıç olacak. Yeni dönemde mal ve hizmet alım satımı bildiğimiz para üzerinden yapıldığı gibi dijital paralar üzerinden de yapılabilecek, aralarındaki ortak nokta her ülkenin üretim ve katma değerine göre para değerinin olması. Yani bugün NexPara ile Dijital Euro karşılaştırılmak istense imalat ve katma değer üzerinden yapılacak muhasebede TL ile Euero arasındaki fark kadar büyük bir farkın çıkması muhtemel.