Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Genel 116 0

Dijital Şehir İçin Özerklik Talebi

Nevada merkezli Blockchains LLC‘nin CEO’su Jeffrey Berns, insanların yalnızca dijital para birimiyle mal ve hizmet satın almakla kalmayıp aynı zamanda tüm çevrimiçi ayak izlerini (mali tablolar, tıbbi kayıtlar ve kişisel veriler) blockchain’e kaydettiği bir şehir hayal ediyor ve eyaletten kendi gibi şirketlerin sahip oldukları topraklarda yerel yönetimler kurmalarına izin vermesini istiyor.

2022’de Reno kentinin doğusundaki Storey County’de temelini atmayı planladığı şehirde 75 yıl içinde 3 milyon kilometrekarelik ticari-sanayi sahası oluşturulması ve 15 bin ev inşa edilmesi planlanıyor.

Nevada’nın kanunlarını, şirketlerin bir vilayet hükümetininki gibi yetkilere sahip olacağı ‘inovasyon bölgeleri’ne izin verecek şekilde değiştirmesini Berns, Nevada milletvekillerinin entrika ve şüpheciliğiyle karşılandı. Yasama Meclisinin çoğu Nevada’nın turizme bağımlı ekonomisini çeşitlendirmeye hevesli, ancak birçoğu sağlık ve eğitimi finanse etmek için mücadele ederken iş teşviklerine karşı tepkiden korkuyor.

Akıllı Şehilerde Dijital Para Dönemi Geleceğimizi Nasıl Etkiler ?

Jeffrey Berns’in hayali çok önemli çünkü gelecekte bu şehirler özerk kanunlara sahip olmasa bile hayatımıza girecek. Bunu görmek çok zor değil, metropol şehirlerde ekonomik durumu düşük olan kesim ile ekonomik durumu iyi olan kesim arasındaki fark gözle görülür durumda. Havuzlu ve güvenlik görevlileriyle korunan özel sitelerde yaşayan insanlarla gecekonduda soba zehirlenmesi tehlikesiyle başbaşa olan insanları birbirinden ayırt etmek kadar kolay olan bu ayrım gelecekte elit sayılabilecek insanların hem yaşantılarını hem de paralarını yönetebildiği özel siteler gibi kabul görmüş olacak. Kişi hak ve özgürlüklerini savunan kanunların bu sınıf ayrımını destekleyecek olması trajedisini bir kenara bırakacak olursak bir çoğumuzun paranın gerçek yüzünü göremeden maaşlarımızı bitirdiği gün gibi ortada. Bir yerde çalışıyorsunuz ve o yer size maaş yatırıyor, karta yatan parayı kartla harcamaya başlıyorsunuz ve bara bittiğinde siz genelde paranın gerçek halini görmemiş oluyorsunuz.

Harcamak derken çarçur etmekten bahsetmiyorum, borsa oynayabilir, bitcoin veya altın alabilirsiniz, ne yaparsanız yapın verilerle oynuyorsunuz. İşte Berns’in hayali tam da bu. Gerçek paraların görünmediği, sadece bitcoin gibi sanal paraların hüküm sürdüğü bir şehir modeli. İş yapış şekillerinden hizmet sunma stillerine ödemelerden sözleşmelere kadar her şeyin dijital para ile döndüğü şehirlerde ordu, kolluk kuvvetleri ve diğer tüm kamu kuruluşları da yönetimlerini bu yapıya göre dizayn edecek. Bu dizayn sonucunda şehir sadece yatırım yapmak isteyen zenginlerin para kazanma alanı olacak. Öyle bir şehir düşünün ki tüm fabrikalar para kazanmak üzerine kurulmuş ve fabrikanın hem çalışanları hem de sahipleri fabrikada hisse sahibi. Herkesin para kazanmak için dahil olduğu bir sistemde negatif yönde bir gelişme beklenmeyecektir, bu durum teknoloji ve bilimsel gelişmelere hız verirken dünyanın yeni gücünün el değiştirmesine sebep olacaktır. Şimdi hayal gibi görünen, siyasetçi ve politikacıların gülerek karşıladığı şehir modelinin 5 yıl içinde farklı ülkelerde kurulması söz konusu. Türkiye olarak temel sayılabilecek düzeyde bile olsa bu tür şehirlerin oluşturulması konusunda harekete geçmek dünyanın değişen güç dengelerinde yer tutmak adına büyük öneme sahip.

Blockchain Nedir ?

Bitcoin, Bitcoin Cash ve Ethereum’u destekleyen bir kripto para birimi değişimidir. Ayrıca Bitcoin veri çizelgeleri, istatistikleri ve piyasa bilgileri sağlarlayan şirket.