Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Bilim 395 0

Diş Minesi Onarımı Gerçekleştirildi

Science Advances dergisinde yayınlanan bir habere göre Çin’li bilim insanları diş minesimi onarmayı başardı. Gününüzde gencinden yaşlısına bütün insanların ortak sorunu olan diş çürümelerine karşı tıbbi anlamda vitamin sağlansa da bazı hastalarda diş çürümesi engellenemiyordu. İçten veya dıştan diş minesinin tahrip olması sonucu diş kaybı yaşanıyordu.

Diş minesinin çürümeye devam etmemesi için dolgu ve kanal tedavileri bir süre daha dişi kullanılabilir hale getirse de müdahale gören diş gelecekte daha büyük sorunlara sebep oluyordu. Bu sorunların önüne geçmek isteyen Zhejiang Üniversitesi bilim insanları yeni geliştirdikleri kalsiyum fosfat kümelerle diş minesini onarmayı başardı.

Zhejiang Üniversitesi biyomimetrik ve materyal bilimci Zhaoming Liu yaptığı açıklamada “Burada geliştirdiğimiz kalsiyum fosfat iyon kümelerinde oluşan içerik,öncül bir tabaka oluşturarak enamel apatitin epitaksiyel kristal büyümesini tetikliyor. Böylece kristal amorf öncül sert doku gelişimini sağlayan biyomineralizasyonu taklit ediyor,” ifadelerini kullandı.

Gerçek dişler üzerinde test edilen buluş ilk uygulamada 1,5 nanometrelik bir tabaka iken 48 saat içinde 2,8 mikron kalınlığına ulaşabildi. Elde edilen bu kalınlıktaki tabakanın gerçek diş mineraleri ile aynı özelliklere sahip olduğunu iddia eden bilim insanları gerçek hastalarda testlerin 2 yıl içinde başlayacağını belirtmekte.

Diş minesi nedir ?

Diş minesi, dişin sert dış yüzeyidir. Vücuttaki başka herhangi bir maddeden daha sert olmakla birlikte, zaman içinde aşamalı olarak aşınabilir ve altındaki, daha yumuşak katman olan dentini hassas dişlere yol açabilecek şekilde zarar görmeye açık hale getirebilir. Diş minenizin aşınmasının diş fırçalama biçiminizden yiyecek ve içecek seçimlerinize kadar birçok farklı nedeni olabilir.

Diş çürümesi nedir ?

Ağı içi hijyenin sağlanmaması veya diş sağlığı için gerekli vitaminin sağlanmaması sebebiyle diş minesinin asitler tarafından tahriş edilmesidir. İlerleyen safhalar diş kaybı işe sonuçlanır.

https://www.gercekbilim.com/cinli-bilim-insanlari-dis-enamel-onarimi-basardi/