Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Haberler 53 0

Doğu Anadolu Gözlemevi 3 yıl sonra faaliyete geçecek

Doğu Anadolu Gözlemevi 2020 de Faaliyete geçecek

Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı ile Erzurum’un 3170 rakımlı Konaklı Karakaya Tepeleri’ne inşa edilen Doğu Anadolu Gözlemevi’nin inşaatını ziyaret etti.

Sınıfında dünyada tek olma özelliği taşıyan gözlem evinde Türkiye’nin en büyük , dünyanın da ikinci en büyük teleskobu yer alacak. Dünyanın her yerinden bilim insanlarının tamamlanmasını merakla beklediği gözlem evinin açılışı için tarih veren Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu 2020 yılında faaliyete geçeceğini duyurdu.

Gözlem evinin inşaatında incelemelerde bulunan Proje Koordinatörü Astrofizikçi Doç. Dr. Cahit Yeşilyaprak aşağıdaki açıklamaları yaptı

2020 yılı içinde ilk ışığını alıp astronomi, uzay, bilim camiasına bu teleskopu kazandırmış olacağız. Türkiye’nin en büyük 4 metre çaplı, tek parça aynaya sahip teleskopu… Optik dediğimiz insan gözünün duyarlı olduğu bölgenin dışında da kırmızı ötesi bölgede de gözlem yapabilen yine Türkiye’nin ilk kırmızı ötesi teleskopu. Bu çapta dünya üzerinde 4 metre sınıfı yaklaşık 10 küsür teleskop var ama bizim eklediğimiz birkaç optik ve son teknolojik özelliklerle beraber bu özellikleri bir arada barındıran dünyada bu sınıfta tek teleskop olacak.