Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Bilim 54 0

Dört Dolaşık Elektron Grubu Arasındaki Kuantum etkileşmeleri gözlemlendi

KUANTUM FİZİĞİ İÇİN ÖNEMLİ GELİŞME

İsviçre’deki École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) araştırmacıları dört dolaşık elektron grubu arasındaki kuantum etkileşmelerini gözlemlemeyi başardı . Bu güne kadar sadece teoride kanıtlanabilen durum süper iletken bir kristalin yüksek basınç altında sıkıştırılması sayesinde gözlemlenebildi. Daha önce 1981 yılında teorik fizikçiler B. Sriram Shantry ve Bill Sutherland’in araştırmalarıyla teorik olarak kanıtlanan dört dolaşık elektron grubunun gözlemlenmesi ve stronsiyum bakır boratın bir kristal örgüsü içerisinde elektronların davranışının analiz edilmesi için nötron yağmuru kullanıldı.

Bilim insanları tarafından “çok kütleli problemler” olarak adlandırılan bu tür etkileşimlerin kuantum fiziğinin ileri düzeyde incelenmesi için bir basamak olduğu belirtiliyor.


Kaynak: Physicists Just Caught Sight of Electrons Entangled in a Completely New State< http://www.sciencealert.com/physicists-have-seen-quantum-particles-entangled-in-a-completely-new-state >Referans: 4-spin plaquette singlet state in the Shastry–Sutherland compound SrCu2(BO3)2< http://www.nature.com/nphys/journal/vaop/ncurrent/full/nphys4190.html?foxtrotcallback=true > DOI: 10.1038/nphys4190
‘https://bilimfili.com/ilk-defa-dortlu-gruplar-halinde-dolasik-elektronlar-gozlemlendi/