Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Genel 402 1

DRONE’LERE SERTİFİKA ZORUNLULUĞU

drone3

DRONE KULLANMAK SERTİFİKAYA TABİ

Uzun zamandır tartışmalara sebep olan drone kullanımuına Ulaştırma Bakanlığı bünyesindeki Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) nden son talimatname geldi. Yeni düzenlemeye göre talimatta belirtilen özellikleri barındıran drone’ler için kullanıcıların sertifika alması gerekecek. Sertifikasısz drone uçuranlara 17 bin liraya kadar para cezası verilecek.

Sertifika alması zorunlu drone özellikleri ve dertifika adları şöyle

  • 500 gr-4 kg arası ağırlıkta olanlar H0
  • 4 kg-25 kg arasında olanlar  H1
  • 25 kg-150 kg H2
  • 150 Kg ve üstü H3

Ayrıca , H2 ve H3 kapsamında olan drone leri kullanabilmek için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünden uçuş eğitimi alınması da zorunlu hale getirildi. 25Kg ve 150 Kg üstü dronelerin taşıma amaçlı kullanılabileceğini belirten Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü bu dronelerin kayıt altında tutulacağını silah gibi ruhsata tabi olacağını belirtti.

Dronelerin sertifikalarına göre uçuş mesafeleri ise şöyle;

  • H0 ve H1 en çok 120 metre yüksekliğe çıkabilecek ve en fazla 500 metrekare alan içinde kullanılabilecek ayrıca  insan ve binalara 50 metreden fazla yaklaşmayacak.
  • H2 ve H3 sertifikalıların uçuş yüksekliği sertifika alımı esnasında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından belirlenecek.
  • Hava alanı , askeri bölge , stat ve topluluk üstleri , hava alanı ve amatör havacılık pistlerine 9 Km den fazla yaklaşamayacak.

Al Jazeera televizyonuna açıklamalarda bulunan Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi yeni düzenleme hakkında “2013 yılında bir talimat yayımlamıştık. İnsanlar araçları kullanırken bu kurallara uyumda zorlanıyordu. Teknolojisi çok çabuk gelişiyor. Çok güzel kullanım alanları var. Önünü açmak ama bir taraftan da uygunsuz kullanımını önlemek gerekiyor. Mevzuatta yaptığımız tam bu.” dedi.

 

“DRONE’LERE SERTİFİKA ZORUNLULUĞU” üzerine 1 yorum

  1. Tuğçe dedi ki:

    Olması gerekeni yapmışlar , her haltı yiyebilirler bu makina ile

Yorumlar kapalı.