Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Elektrik-Elektronik 124 0

Dünyanın En Küçük Mikroçipi Üretildi

İngiltere Sussex Üniversitesi bilim insanları dünyanın en küçük mikroçipini üretti. Grafen ve 2D malzemeleri nano origami tekniği ile katlayarak elde edilen mikroçip mevcut mikroçiplere göre 100 kat daha küçük, yeni nesil mikroçipler gelecekte telefon ve bilgisayarlarımızın daha hızlı olmasını sağlayacak.

Çalışma hakkında açıklama yapan Sussex Üniversitesi Matematik ve Fiziksel Bilimler Okulu Profesörü Alan Dalton “Bir grafen katmanında mekanik kıvrımlar yaratıyoruz. Bu, biraz nano-origami gibi. Bu nanomateryalleri kullanmak bilgisayar çiplerimizi daha küçük ve daha hızlı hale getirecek. Bilgisayar üreticileri artık geleneksel yarı iletken teknolojisiyle yapabileceklerinin sınırında oldukları için bunun gerçekleşmesi oldukça kritik. Sonuçta bu, gelecekte bilgisayarlarımızı ve telefonlarımızı binlerce kat daha hızlı hale getirecek” ifadelerini kullandı.

Makalenin baş yazarı Dr. Manoj Tripathi ise “Bir cihaza yabancı malzemeler eklemek zorunda kalmadan, sadece yapıya planlı kıvrımlar ekleyerek grafen ve diğer 2D malzemelerden yapılar oluşturabileceğimizi gösterdik. Bu tür bir dalgalanma yaparak bir transistör veya mantıksal kapı gibi akıllı bir elektronik bileşen oluşturabiliriz” açıklamasında bulunuyor.

Mikroçipin bilgisayar ve telefonlarımızda kullanılmaya başlaması için bir tarih şimdilik yok.