Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Elektrik-Elektronik 477 0

Elektronik Sigara Patlaması Kameralarda

Normal sigarayı bırakmak isteyenlerin ve sigarayı bırakmış olmasına rağmen aroma tadı sebebiyle elektronik sigaraya başlayanların endişelerinden biri elektronik sigaraların patlaması riski. Elektronik sigara patlar mı ? Sorusuna verilecek cevap maalesef “evet” fakat elektronik sigaraların patlama sebepleri bu sonucun gerçekleşmesi olasılığını belirleyen etmenlerden biri .

Elektronik Sigara Neden Patlar ?

Bir çok kullanıcının ve henüz kullanmamış olmakla birlikte kullanmayı düşünen kişilerin aklından geçen patlama riskini oluşturan faktörler şöyle sıralanabilir.

Kalitesiz Pil kullanımı : Elektronik sigaralar basit elektrik devresinden ibarettir. Bir rezistansın pamuk içerisinde kızdırılmasından ibaret olan işlem için kısadevreye dayanıklı pil kullanılması gerekmektedir. Bazı yan sanayi ürünler pazarda ucuza yer bulabilmek için pil kalitesini düşürür. Bu durumda pil kısa devre esnasında güc drencine dayanamayıp patlar.

Bilinçsiz Kullanım : Sigara patlamalarından bir kısmı da bilinçsiz kullanımdan kaynaklanmaktadır. Elektronik sigara kullanıcıları elektronik sigara bakımlarını zamanında ve orjinal yedek parça ile yapmadıklarında patlama riskini arttırmış olurlar. Elektronik sigaraların patlamaması için periyodik pil ve coil bakımı yapılmalıdır. Aksi halde can ve mal kaybına zarar verecek sonuçlar doğabilir.

Dikkatsizlik : Elektronik sigaların bir çoğu dikkatsiz kullanım için elektronik kontrol üniteleriyle tedbirler almışsa da sıradan çalışma sistemine sahip sigaralar piyasada bulunmaktadır. Elektronik sigaları kullanmaya başlamadan önce kullanım talimatlarını dikkatlice okumak ve cihazı tanımak gerekir. Örneğin bir çok cihaz içme butonuna basılı tutulduğunda kısa devre korumaya geçmez. Bu durum sigarayı cebinize koyduğunuzda farkında olmadan içme butonuna basıldığında pilin aşırı yüklenmesine ve patlamasına sebep olur. Bu tür olumsuz sonuçların önüne geçmek için sigara kullanıldıktan sonra talimatta belirtildiği şekilde kapatılmalıdır.

Elle İmal Edilen Coil : Elektronik sigaraların içinde bulunan rezistansları daha ekonomik hale getirmek için kendileri saran kullanıcılar patlamaya davetiye çıkarmaktadır. Elektronik sigara üreten firmalar COİL leri belirli omajlarda üretir . Elle sarılan Coillerde sigara için gerekli drenç miktarı aşıldığı için pil dirence karşı koyamayıp patlayabilir.

Elektronik Sigara Patladığında Ne Yapmamız Gerekmektedir ?

Elektronik sigara cebinizde patladıysa ve hala alev almaya devam ediyorsa yapılabilecek en kestirme kurtulma çaresi elbisenizden kurtulmaktır. Sigarayı cebinizden çıkarma çabanız daha feci yaralanmalarla sonuçlanabilir. Yanma ve patlama esnasında elbisenizi çıkarıp sarmalayarak sigarayı elbisenin merkezinde bulunacak şekilde toplayarak oksijen akışını yavaşlatıp yanmayı azaltabilirsiniz. Elektronik sigaralarda kullanılan piller lion destekli olduğu için sigarayı çıkarıp bir yana fırlatmak yangının etrafa sıçramasına sebep olabilir. Bu sebeple patlama ve yanma esnasında ilk yapılacak olan işlem elbiseyi çıkmak , daha sonra elbiseyi bir araya toparlayıp elekronik sigarayı merkezde tutmak. Eğer yanma durmuyorsa toplanmış elbisenin üzerine örtü atarak yanma durdurulabilir.

Elektronik Sigaranın Patlayacağı Anlaşılabilir mi ?

Elektrobik sigaranın patlayacağı önceden anlaşılabilir. Hiç bir elekronik sigara durup dururken aniden patlamaz. Elektronik sigaranın patlayacağını anlayabilmeniz için sigarada gözlemlenecek en büyük değişiklik fazla ısınmasıdır. Fazla ısınan, bu ısı ile birlikte çekim esnasında ağza likit gelmesi elektronik sigarada bir şeylerin yolunda gitmediğini gösterir. Bu tür durumlarda elelektronik sigaranın coil ve pili kontrol edilmeli ısınma devam ediyorsa o sigara kullanılmamalıdır.

Elektronik Sigaranın patlama anı kameralarda ;