Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Elektrik-Elektronik 2.833 0

Elektronik sigara zararlı mı ?

ELEKTRONİK SİGARANIN FAYDALARI

Son zamanların en çok tartışılan konularından biri elektronik sigaranın zararlı olup olmadığı . Yıllardır sigara ticareti yapan eski tekellerin elinde tuttuğu tütün piyasası elektronik sigarayı normal sigaradan daha zararlıymış gibi göstermeye çalışsa da son yapılan çalışma durumun öyle olmadığını gösterdi. Bir çok ülkede kullanımı yasak olan elektronik sigaraların neden yasak olduğunu kimse açıklamıyor fakat İngiltere bunların dışında.

İngiltere Kanser Araştırmaları kurumu tarafından yapılan araştırmaya göre   elektronik sigara içen kişilerdeki kanserojen madde oranı normal sigara içen kişilerden çok daha az. İdrar ve tükürük örnekleri alınarak yapılan araştırma hakkında açıklama yapan Dr Lion Shahab, “Araştırmamız elektronik sigaralar ve NRTlerin , sigara içmeye göre çok daha güvenli olduğunu ve uzun süreli kullanımda çok düşük riske sahip olduğunu gösteriyor,” dedi.

Araştırmanın sonunda İngiltere Kamu sağlığı tarafından yayınlanan rapora göre elektronik sigara tescilli markaların sunduğu hangi likit olursa olsun , cihaz kalitesi farketmeksizin %95 daha az zararlı . Elektronik sigara kullanımı konusunda yaşanabilecek mazuriyet ise %1 in altında.

Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2017/02/170207104358.htm https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/456704/McNeill-Hajek_report_authors_note_on_evidence_for_95_estimate.pdf Araştırma Referansı: Lion Shahab, Maciej L. Goniewicz, Benjamin C. Blount, Jamie Brown, Ann McNeill, K. Udeni Alwis, June Feng, Lanqing Wang, Robert West. Nicotine, Carcinogen, and Toxin Exposure in Long-Term E-Cigarette and Nicotine Replacement Therapy Users. Annals of Internal Medicine, 2017; DOI: 7326/M16-1107 , gercekbilim