Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Eleştirel ve duygusal zekaya sahip bilgisayarlar
Bilgisayar 2.058 0

Eleştirel ve duygusal zekaya sahip bilgisayarlar

eleştirel zeka

DUYGUSAL BİLGİSAYARLAR

Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Aleksey Samsonoviç RIA Novosti haber ajansına verdiği mülalakatta Virtual Actor adlı yapay zekadan bahsetti. Sibernetik bölümü öğretim görevlisi Prof. Aleksey Samsonoviç’e göre bilgisayar teknolojileri insan düzeyindeki bir zekayı yaratmak için yeterli .

Eleştirel ve duygusal zekaya sahip bilgisayarların üretilmesi için çalışmaların sürdüğünü belirten Samsonoviç öncelikli hedeflerinin insan beyninin çalışma fonksiyonlarının belirlenmesi olduğunu belirtti. Biyolojik çözümler, adaptasyon, öğrenme yeteneği, beklenmedik müdahalelere direnç ve diğer yapay çözümlerin bir araya getirilmesi ile oluşturulacak Virtual Actor’ün insan beyni gibi eleştirebileceğini ve duygusal davranabileceğini belirtti.

Bilim insanlarının yaratılacak yeni yapay zekadan beklentisi kullanıcının gereksinimlerini hisseden ve o gereksinimleri kullanıcı herhangi bir komut vermeden yerine getiren bilgisayarlar. Bu tür bilgisayarların var olabilmesi için milyonlarca nöronun haberleşmesi ile çalışan insan beyni gibi yapıların oluşturulmasının gerekliliğini vurgulayan bilim insanları insan beyninin çalışma prensibini büyük ölçüde haritalayabildiklerini gelecekte yapılmak istenenin rahatlıkla yapılabileceğini belirtiyor.

Kaynak-sputniknews