Enerji Tasarrufu Sağlatan Boya

Bir ortamı ışıklandırmak enerji harcamak demektir. Eğer bunu sadece güneş ile yapabiliyorsanız ne ala, ama yapamıyorsanız harcadığınız enerjiden en yüksek verimi elde etmek istersiniz. Elbette her ortam maksimum ışıklandırılmak zorunda değildir ve hatta bazı ortamların belli ışık şiddetine çıkmaması gerekebilir. Buna rağmen bazı durumlarda ışık kaynağından yayılan ışığın kayba uğramaksızın yansıtılmasının gerekli olduğu alanlar olabilir.

Bu tür durumlar için araştırmalar yapan bilim insanları ışığın %98 ini yansıtabilen boya keşfettiklerini açıkladı. Bu bilgiden sonra akla gelen ilk yorum “tamamını yansıtmak için ayna kullanılabilir” olacaktır ama durum öyle değil. Ayna ışığı kaynağından birebir yansıtmaktadır, bu durum ışık şiddeti çok yüksek kaynakların çevreye zarar vermesi ile sonuçlanır.

ABD başta olmak üzere bir çok gelişmiş ülkede gökdelenlerin çevresinde bulunan camların güneş ışınlarını merkezde toplayarak çevredeki araçların ve diğer konutların bazı bölümlerini erittiği görülmüştür. Durum böyle olunca, ışığı olduğu gibi değil de ton üzerinden yansıtan boya ve yüzeyleri kullanmak bir tercih değil zorunluluk oldu.

Purdue Üniversitesi tarafından yürütülen çalışmada elde edilen %98 yansıtma oranı için Purdue Üniversitesi’nden makine mühendisi Xiulin Ruan “Eğer bu boyayı kullanarak yaklaşık 100 metrekarelik bir çatıyı boyarsak, 10 kW’a kadar soğutma gücü sağlayabiliriz. Aslında bu birçok evde kullanılan klimalardan çok daha fazla güç üretme anlamına geliyor” ifadelerini kullanıyor.

Önceki denemelerde kalsiyum karbonat içerikli boyalarla %95 yansıtma oranına çıkan araştırmacılar bu boyada baryum sülfat kullandılar, akrilik ortamda optimum konsatrasyonun %60 baryum sülfat olacağını belirtmektedir.

Test çalışmalarında ortam sıcaklığının 4,5 derece düşürülmesinde etkili olan yeni boya metrekareye 117 watt soğutma güç kazancı elde edilmesini sağlamaktadır.

Üretilen boyanın soğutma ve klima sistemlerinde , soğuk hava depoları ve tıbbi ortamlarda kullanılması planlanmaktadır.

Elektrik üreten boya çalışması da dikkatinizi çekebilir bkz

Muhammet hakkında 2575 makale
Yerelbt.com kurucusu , yöneticisi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*