Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Genel 245 0

Evden Çalışmada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çin’de ortaya çıkıp dünyaya yayılan korona virüsü ülkemize de ulaştı ve can kayıpları devam ediyor. Kontrol edilemeyecek duruma gelmemesi için 65 yaş üstü kişilerin sokağa çıkması yasaklanırken, berberler, güzellik salonları, kafe, bar, disko ve düğün salonları kapatıldı. Bir çok işletme çalışanlarını yıllık izin veya ücretsiz izne gönderirken beyaz yaka çalışanlar evden çalışma düzenine geçti.

Daha önce evden çalışma yapmamış bir çok çalışan bu tehtid karşısında evden çalışmaya başladı. İş yerinde her sabah kahvesini alıp bilgisayarının başına oturan çalışanlar kriz geçene kadar evde çalışmaya devam edecek. Bu çalışma deneyimini maksimum performansla atlatmak için neler yapılması gerekir ?

İletişim

Evden çalışma düzeninde çalışanlar için en büyük sorun ekipler arası iletişimdir. Şirkette laptobunuzu alıp yanına gittiğiniz ekip arkadaşınıza kısacık bir şey sormak için bile ek uygulamalara ihtiyacınız olacaktır. İletişim kurabilmek için Zoom, Microsoft Teams, Skype, ve Skype For Bussines, Cisco Jabber gibi uygulamalar kullanılabilir. Bu uygulamalar aracılığıyla ekipler yazılı, telefon ve video konferans olarak iletişim kurabilirler. Bir çok şirket bu ve buna benzer iç uygulamalar sayesinde iletişim kurarak çalışma disiplinini bir nebze sağlanabilir. Burada dikkat edilmesi gereken en büyük konu toplantı ve görüşmelere zamanında katılmaktır.

Koordinasyon

Evden çalışmalarda diğer sorun koordinasyon olacaktır. Şirkette birbirine seslenerek bir çok konuda koordine olan kişiler evde birbirlerinden habersiz mükerrer süreçler yönetebilir. Bu durumun önüne geçmek için iş planları yapılarak konular kişilere adreslenmelidir. Böylece kim ne zaman hangi işi yapacağını bilir ve zamanı geldiğinde o işi tamamlar. Bu durum daha az iletişim kurma çabasına ve zaman kazancına sebep olacaktır.

Çalışma ortamını hazır etmek

Evden çalışmanın en büyük sorunlarından biri evde iş yapabilecek bir ortamı bulmaktır. Evde küçük çocuğunuz varsa, evde çalışabilecek masa ve iklim şartları uygun odanız yoksa evden çalışma ödül olmaktan çıkıp ceza olmaya başlar. Şirkette arkadaşınız tepenizdeki klimayı kapattı diye mızmızlanırken evde annenizin mutfak gürültüsüne maruz kalabilir, çocuğunuzun ağlama sesini duyduğunuz halde müdahale edememenin vicdan azabını çekmek sorunda kalabilirsiniz. Bu durumlarla karşılaşmamak için çalışma alanını çalışmaya başlamadan önce organize etmelisiniz. Örneğin, çocuğunuza işe gidiyormuş gibi veda edip evden çıkmak ve ona çaktırmadan çalışma odanıza geçip kapıyı kilitlemek bu yöntemlerden biridir. Oda sıcaklığı stabil olan bir oda bulmak veya mutfaktan uzak oturmak ta çalışma ortamını rahatlatacaktır. Evden çalışma düzenine geçtiğinizi eşe dosta akrabaya söylemek te çalışma ortamı için alınması gereken tedbirlerden biridir.

İnternet bağlantısı

İş yerinden de çalışsanız, evden de çalışsanız internet ihtiyaçtır. Ama evden çalışmalar için internet daha da önemli bir ihtiyaç haline gelir. Hızı düşük bir internet hesabına sahip olmak, internetinizi komşularla paylaşıyor olmak veya siz çalışırken eşinizin smart tv den film izleme çabası şirketle bağlantınızın defalarca kopmasına sebep olabilir. Bu tür durumlarla karşılaşmamak için ortak kullanılan internetlerin bir süre yalnız kullanılması, evde diğer internet kullanıcılarına durumun iyice anlatılması faydalı olacaktır. Neticede ekmek parası kazandığınız iş eşinizin dizisinden, komşunuzun online oyun deneyiminden daha önemlidir.

Rehavet ve rahatlık

Evden çalışmaların en büyük handikaplarından biri evde olduğunuz için çalışmaya hazır hissetmemektir. Her sabah kalkıp duş alan, saçını başını tarayıp makyaj yapan iş aşıkları evde oldukları için yataktan kalktığı gibi bilgisayar başına geçer ve öğlene doğru yüzünü bile yıkamadığını fark edebilir. Bu durum iş performansınızı olumsuz etkilemekle kalmaz evden çalışma deneyimini anlamsız kılar. Evden çalışmalarda kurumsal giyinmeye gerek olmasa da pijamalarla durulmamalı, kişisel bakım aksatılmamalıdır. Güzel bir kahvaltının ardından taranmış saçlar ve rahat bir elbise ile işe bismillah demek sizi şirkette hissettirir ve enerjinizi arttırır.

Ne de olsa evdeyiz duygusu

Evden çalışmada oluşan rehavetin ana sebebi ne de olsa artık evdeyiz kimse bakmaz denilerek ötelenen işlerdir. Eğer evde olduğunuz için şirketteki rutinlerinizi bırakırsanız kontrolsüzlük için ilk adımı atmışsınızdır. Zaruri haller dışında rutinlere devam edilmeli ve çalışma ortamında “aynen devam ediyoruz” duygusu canlı tutulmalıdır. Bu hem sizi hem de ekip arkadaşlarınızı işe odaklayacaktır.

Mola ve yemekler

Evden çalışmalarda mola ve yemekler genelde esnetilir, içinde bulunduğumuz durumda sokağa çıkmak ölümcül düzeyde olduğu için molaların kullanılacağı yegane alan evin salonu veya balkondur. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise evde olduğunuz için mola ve yemek kullanımını aksatmaktır. Zaten evdeyim ne molası diye düşünürseniz akşam bilgisayarın başından sarhoş gibi kalkabilirsiniz. Enerjinizi sürekli taze tutmak için ekip arkadaşlarınızla irtibatlaşarak molalar kullanılmalı ve yemek saati şirketteki gibi saatinde yenmelidir. Böylece şirketteki düzeninizden çok uzaklaşmamış olursunuz.